Dodana: 14 luty 2007 08:45

Zmodyfikowana: 14 luty 2007 08:45

Koncert z udziałem Katarzyny Dudy

16 lutego o godz.19 w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert z udziałem skrzypaczki Katarzyny Dudy.

ORKIESTRA FILHARMONII PODLASKIEJ
NIKOLAI DYADIURA – dyrygent (Ukraina)
KATARZYNA DUDA – skrzypce

W programie:
N. Paganini – II Koncert skrzypcowy h-moll „La Campanella” op. 7 P. Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna” op. 74

NIKOLAI DYADIURA jest jednym z czołowych przedstawicieli nowej generacji dyrygentów dawnego Związku Radzieckiego i pierwszym z dyrygentów ukraińskich, który w 1987 roku zagościł na międzynarodowych estradach. Artysta urodził się w 1961 roku w Kijowie. Dyrygenturę studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Kijowie (1980-87) w klasie Romana Kofmana – najwybitniejszej postaci życia artystycznego Ukrainy. W 1987 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów MIN-ON w Tokio, zdobywając pierwszą nagrodę i nagrodę specjalną Stowarzyszenia Japońskich Dyrygentów. Plonem konkursu było również zaproszenie artysty przez światowej sławy dyrygenta Seiji Ozawę do Tenglewood w USA na kursy mistrzowskie w Summer Musical Academy, gdzie studiował pod kierunkiem takich dyrygentów jak: Seiji Ozawa, Leonard Bernstein i André Previn. W 1988 roku zdobył czwartą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Budapeszcie.
Nikolai Dyadiura uosabia wielki talent, umiejętności zawodowe i doświadczenie w kierowaniu zespołami. W latach 1986-88 był głównym dyrygentem i szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Omsku (Rosja). Od 1988 roku jest dyrygentem Narodowej Opery Ukraińskiej im. Szewczenki w Kijowie. W latach 1989-96 był głównym dyrygentem Seoul Symphony Orchestra i Kwang ju Symphony Orchestra w Korei Południowej. Od 1996 jest szefem artystycznym i głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej Ukrainy. Przez ten czas Nikolai Dyadiura zdołał wypracować jej wysoki, międzynarodowy poziom artystyczny.

KATARZYNA DUDA jest jedną z najciekawszych osobowości artystycznych ostatnich lat w Polsce. Występuje na całym świecie. Krytycy zgodnie określają ją jako artystkę nowego formatu. Podkreśla się wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną.
Koncertowała z renomowanymi orkiestrami takimi jak Orchestre de Chambre de Lausanne, Orquesta Sinfonica de Veracruz, European Union Chamber Orchestra, Orkiestra Filharmonii w Hradec Kralove, Capella Sankt Petersburg, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico pod batutą takich dyrygentów jak m. in.: Enrique Batiz, Jesus Lopez-Cobos, Agnieszka Duczmal, Lavard Skou Larsen, Jorge Mester, Dalia Atlas. Występowała wspólnie m. in. z Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim, Michałem Urbaniakiem, Janem Staniendą, Krzesimirem Dębskim. Koncert "Violin Summit" w którym artystka wystąpiła obok Konstantego Kulki, Krzesimira Dębskiego i Michała Urbaniaka otrzymał najwyższe wyróżnienie w województwie pomorskim - Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii "Wydarzenie Artystyczne".
Wystąpiła w tak prestiżowych salach jak m. in. Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku - inaugurując międzynarodowy festiwal „Chopin & Friends”, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Sali Rossiniego w Padwie oraz dwukrotnie w Concertgebouw w Amsterdamie. Podczas amsterdamskiego debiutu towarzyszyła jej znakomita pianistka – Ewa Pobłocka. Wszystkie te koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i krytyków muzycznych.
Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych polskich i zagranicznych. Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną.
Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Na konkursie Tibora Vargi zdobyła również nagrodę specjalną "Prix Mozart" za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta.
Katarzyna Duda studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii. Dyplom Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała eksternistycznie pracując pod opieką Prof. Jana Staniendy. Wielokrotna zdobywczyni nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych skrzypków. Na XVII Ogólnopolskim Tygodniu Talentów decyzją krytyków muzycznych została objęta ogólnopolską promocją. Stypendystka m. in. Interlochen Academy of Arts w USA.
Jej pierwsza płyta pod tytułem "Le Streghe", którą artystka nagrała z pianistą Waldemarem Malickim, z repertuarem wirtuozowskim na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, otrzymała entuzjastyczne recenzje w mediach i została nominowana do nagrody Związku Producentów Audio Video - FRYDERYK '2000, jako jedyna płyta z udziałem skrzypiec solo. Sukces ten zainspirował skrzypaczkę do nagrania jeszcze jednego krążka z przebojami wirtuozowskiej muzyki na skrzypce - "Le Streghe 2" - ale tym razem z towarzyszeniem orkiestry. W nagraniu tym artystce towarzyszyła Wrocławska Orkiestra Kameralna "Wratislavia" pod batutą Jana Staniendy. Również i ta płyta uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK '2001. Artystka nagrała także płytę z muzyką skrzypcową Tadeusza Paciorkiewicza.
Katarzyna Duda została nominowana do nagrody "Paszport" tygodnika „Polityka”.
Artystka gra na instrumencie włoskim z początku XIX wieku. Więcej informacji na stronie internetowej: www.katarzynaduda.pl.

***

Następne koncerty...

20 lutego 2007r., godz.18.00

Opera „Czarodziejski flet” - W. A. Mozart

Orkiestra Studentów Filii AMFC w Białymstoku
Chór Studentów Wydziału Edukacji Muzycznej AMFC w Warszawie
Soliści – Studenci Wydziału Wokalnego AMFC w Warszawie:
Łukasz Borowicz – dyrygent
Jitka Stokalska – reżyseria
Elżbieta Tolak – scenografia i kostiumy

opieka artystyczna
prof. Ryszard Karczykowski prof. Ella Sukmanek
prof. Andrzej Banasiewicz prof. Jacek Szymański
Maja Menelska – asystent dyrygenta


21.02.2007r. (środa), godz. 18.00

Recital wokalny
Agnieszka Wolska – sopran
Miłosława Brzezińska – fortepian

W programie utwory F. Glucka, V. Belliniego, F. Tostiego, G. Verdiego, G. Pucciniego, oraz St. Moniuszki, F. Chopina, M. Karłowicza. (www.agneswolska.pl)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook