Dodana: 24 marzec 2007 08:37

Zmodyfikowana: 24 marzec 2007 08:37

Kierunki rozwoju lokalnego województwa podlaskiego

23 marca odbyła się konferencja pt. „Kierunki rozwoju lokalnego w województwie podlaskim. Rola samorządu gminnego w aktywizacji obszarów wiejskich”.

Konferencja była uwieńczeniem badania przeprowadzonego we wszystkich gminach województwa podlaskiego nt. Wykorzystania instrumentów rozwoju lokalnego w gminach województwa podlaskiego. Wyniki analizy zostały zaprezentowane na konferencji oraz w publikacji, która zostanie rozdana podczas spotkania.



W spotkaniu brali udział samorządowcy z województwa podlaskiego, a w szczególności - marszałek Jarosław Schabieński i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Podczas konferencji uroczyście wręczono listy gratulacyjne dla przedstawicieli najaktywniejszych gmin, będą zaprezentowane możliwości finansowania rozwoju gmin w nowym okresie programowania, finansowo – prawne uwarunkowania działań na rzecz rozwoju gmin oraz wsparcie oferowane w ramach nowego projektu „Samorząd w Unii Europejskiej – myśl globalnie – działaj lokalnie”.


Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Schabieński


Aktywizacja obszarów wiejskich jest priorytetem kierunków rozwoju województwa podlaskiego. Nie sposób wyobrazić sobie rozwoju obszarów wiejskich bez udziału samorządów terytorialnych a szczególnie bez aktywnej postawy samorządów gminnych. Świadomie, zaplanowane i konsekwentne korzystanie z dostępnych instrumentów rozwoju lokalnego jest w tej chwili największym wyzwaniem dla gmin a przygotowanie merytoryczne i sprawność w pozyskiwaniu środków unijnych na rozwój wydaje się być kluczową kompetencją gmin na progu nowego okresu programowania. Rozwój infrastruktury połączony z przemyślanym kierunkiem rozwoju zasobów ludzkich w gminie jest odpowiedzią na wyzwanie czasów, stawiających przed naszym regionem zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich i tworzenia nowych miejsc pracy na terenie rozwijających się gmin. Dlatego też w konferencji swój udział potwierdzili naukowcy, przedstawiciele władz oraz politycy, którzy doceniają wyzwania związane z rozwojem obszarów wiejskich.


Prof. dr hab. Bogusław Plawgo - prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr


Program konferencji


10.00 – 10.30 Rejestracja gości
10.30 – 11.00 Otwarcie konferencji i wystąpienia zaproszonych gości
11.00 – 11.15 wystąpienie prezesa BFKK – profesora Bogusława Plawgo
11.15 – 11.45 samorząd terytorialny w procesie reorientacji zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich – wartości dodane projektu – Michał Skarzyński
11.45 – 12.15 syntetyczne wyniki badań „Wykorzystanie instrumentów rozwoju lokalnego” - dr Adam Tomanek
12.15 – 12.45 przerwa
12.45 – 13.15 wyróżnienie listem gratulacyjnym 12 najaktywniejszych gmin województwa podlaskiego
13.15 – 13.30 oferta projektu „Samorząd w UE” - Ewa Małek
13.30 – 13.45 finansowanie rozwoju gminw nowym okresie programowania – Cezary Ołdakowski
13.45 – 14.00 finansowo – prawne uwarunkowania na rzecz rozwoju gmin
14.00 – 15.00 lunch
15.00 – 16.30 dyskusja panelowa z udziałem zespołu ekspertów
16.30 – 17.00 przerwa
17.00 – 18.00 dyskusja panelowa cd.


23 marca, początek godzina 10.00, Hotel Gołębiewski, Białystok
Organizator: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr


 

Elementem projektu, którego podsumowanie stanowi konferencja jest także publikacja o tym samym tytule: „Kierunki rozwoju lokalnego w województwie podlaskim. Rola samorządu gminnego w aktywizacji obszarów wiejskich”. Książka, pod redakcją prof. Bogusława Plawgo stanowi omówienie badań – zarówno pod kątem metodologii jak również ich efektów.
We wprowadzeniu, autorstwa Bogusława Plawgo czytamy:

„Dominujące współcześnie modele mechanizmów rozwoju lokalnego, w tym obszarów wiejskich, podkreślają kluczową rolę czynników endogenicznych. Niemniej jednak rozwój poszczególnych jednostek lokalnych nie jest i nie może być oderwany od szerszych uwarunkowań regionalnych. Występuje zatem wyraźna korelacja procesów i oddziaływań o skali regionalnej oraz lokalnej. (...) Województwo podlaskie nalezy do najsłabiej rozwiniętych regionów, zarówno z perspektywy europejskiej, jak i krajowej. Wskaźnik PKB w ujęciu per capita oscyluje wokół pułapu 75 % średniej krajowej. (...) Wydaje się, iż niekorzystna struktura działowa (z wyjątkowo wysokim udziałem zatrudnionych w rolnictwie) jest istotnym czynnikiem utrzymującego się niskiego wskaźnika PKB, a także w ujęciu dynamicznym – podstawową barierą dalszego rozwoju województwa podlaskiego. Najważniejszym więc wyzwaniem rozwojowym dla Podlasia w najbliższych latach jest zmniejszenie zatrudnienia w rolnictwie, a jego wzrost w usługach i przemyśle. (...) Zawartość merytoryczna niniejszej książki – w zamierzeniu – ma być przydatna dla wszystkich zainteresowanych rozwojem obszarów wiejskich, a przede wszystkim samych rolników poszukujących właściwych kierunków przekwalifikowania, a zatem beneficjentów projektu (...). Jednocześnie, wydaje się, że powinna ona stanowić pożyteczną lekturę dla samorządowców wszystkich szczebli, którzy dążą do profesjonalizacji działań na rzecz rozwoju lokalnego. Intencją autorów było także zachęcenie do jeszcze większego zainteresowania i pogłębiania poruszanej problematyki przez środowiska naukowe regionu i kraju. Będzie ona przydatna także dla Instytucji Wdrażających i wnioskodawców projektów związanych z rozwojem zasobów ludzkich oraz przekształceniami obszarów wiejskich. Autorzy mają nadzieję, że niniejsza publikacja przyczyni się do rozwinięciaq wymiany wiedzy i dyskusji pomiędzy wszystkimi powyższymi podmiotami, co niewątpliwie byłoby wysoce korzystne z punktu widzenia rozwoju wszystkich podlaskich gmin, jak i całego regionu”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook