Dodana: 23 marzec 2007 13:00

Zmodyfikowana: 23 marzec 2007 13:00

Kaplice z Tajemnicami Światła w Dojlidach

Pięć kaplic w murze kościoła Niepokalanego Serca Maryi na Dojlidach przedstawiających Różańcowe Tajemnice Światła poświęcił 21 marca Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki.

Przed pierwszą kaplicą, została umieszczona tablica kamienna z dedykacją: „Tajemnice Światła w hołdzie Janowi Pawłowi II. 2007". To właśnie przy tej świątyni znajduje się grób ks. Suchowolca, potajemnie zamordowanego w latach osiemdziesiątych.

Podczas Mszy św. pod przewodnictwem Metropolity Białostockiego, w której uczestniczyli kapłani z białostockich parafii oraz wierni, modlono się o szybką beatyfikację Jana Pawła II.

Płaskorzeźby nawiązujące do stylistyki kościoła zostały wykonane ze sztucznego kamienia przez artystę rzeźbiarza prof. Krzysztofa Jakubowskiego. Rzeźby nocą są podświetlane.

W miesiącach letnich (od maja do października) każdego 16-go dnia miesiąca będą odprawiane po Mszy św. wieczornej Tajemnice Światła przy tych kaplicach.

Choć parafia rzymskokatolicka w Dojlidach została erygowana w 1920r., to już 300 lat wcześniej była tam świątynia unicka.

Obecną świątynię na Dojlidach projektował białostocki architekt inż. Stanisław Bukowski. W 1955r. konsekrowano kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Stary kościół wówczas rozebrano. Stanisław Bukowski projektował także wyposażenie wnętrza kościoła oraz ogrodzenie cmentarza kościelnego i cmentarza grzebalnego. Wtedy właśnie w murze kościelnym przygotowano pięć wnęk-kaplic, które do tej pory były wykorzystywane tylko okazyjnie. Przypuszcza się, że wystrój kaplic miała nawiązywać do kolejnych pięciu pierwszych sobót, które to nabożeństwo łączy się z czcią Niepokalanego Serca Maryi - patronki parafii - lub tajemnic różańcowych.

Jak można przeczytać na stronie internetowej parafii www.dojlidynsm.pl - "Dzięki swej architekturze kościół jest jednym z ciekawszych obiektów tego czasu w Polsce. Dwunawowa budowla, silnie zgeometryzowana, ze swoistą dekoracją, nawiązuje do międzywojennego modernizmu. W roku 1994 kościół został wpisany do rejestru zabytków przez Konserwatora Wojewódzkiego w Białymstoku".

Na podstawie: www.bialystok.opoka.org.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook