Dodana: 26 luty 2007 07:32

Zmodyfikowana: 26 luty 2007 07:32

Handlowy Białystok

W ciągu najbliższych dwóch lat w stolicy województwa podlaskiego powstaną cztery nowe galerie handlowe.

Mróz tylko na kilka dni zatrzymał prace przy budowie nowych centrów handlowych na Zielonych Wzgórzach i przy Augustowskiej. Inwestorzy nie mają wątpliwości, że pod koniec roku będziemy mieli w Białymstoku dwa kolejne hipermarkety, dzięki dużym sieciowym sklepom białostoczanie będą mieli też dostęp do sprzętu RTV i AGD w najniższych cenach. Auchan już za kilka miesięcy przestanie być monopolistą.


Białystok to już ostatnie duże miasto w Polsce, które ma tylko jeden hipermarket i dobudowaną do niego niedużą galerię handlową. Teraz bardzo dużą galerię będziemy mieli przy ul. Augustowskiej, na terenie po dawnym Polpledzie, mniejszą na Zielonych Wzgórzach - tam królować będzie hipermarket.


Ale na tym nie koniec. Po raz pierwszy będziemy mogli obejrzeć też film w multikinie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami inwestorów, to jeszcze w tym roku jedno nowoczesne kino powstanie przy ul. Augustowskiej w Galerii Biała, drugie - przy ul. Kalinowskiego. Co ciekawe, oba multikina będą identyczne, bo zarządza nimi ten sam operator - firma Helios.


Galeria Biała przy ul. Augustowskiej. To pierwsza galeria, która ma nie tylko fundamenty, ale i niektóre ściany. Prace zostały jednak na kilka dni przerwane ze względu na mrozy. Całkiem zaawansowana jest też już budowa części Trasy Kopernikowskiej, którą inwestor musi oddać do użytku jeszcze przed otwarciem galerii. To jest zaplanowane na listopad, ewentualnie grudzień 2007 roku. Powierzchnia została wynajęta już kilka miesięcy temu. Będzie tu hipermarket Real.


Centrum na Zielonych Wzgórzach. Jego budowa (a właściwie budowa pierwszego etapu) trwa od kilku miesięcy. Powierzchnia jest już dawno wynajęta. Zdecydowaną większość tego centrum zajmie hipermarket Carrefour. Otwarcie zaplanowano na jesień 2007 roku. Pytanie tylko, czy wykonawca zdąży do tego czasu z przebudową dróg wokół centrum. Tych prac jeszcze nawet nie zaczął, a do modernizacji są Zielonogórska, Wrocławska i Słonecznikowa.


Rok 2008 przyniesie nam kolejne galerie, w tym - jak zapowiada Andrzej Radecki, prezes JWK Inwest - tę najbardziej efektowną. - Myślę, że galeria, którą budujemy przy ulicy Świętojańskiej, wyróżni się nawet na tle kraju, będzie można ją porównać do łódzkiej Manufaktury - mówi Radecki.
Szanse na otwarcie w 2008 roku ma też hipermarket przy Hetmańskiej, ale znając historię tej inwestycji, możliwe, że dzień jej zakończenia znów się przesunie. Otwarcia galerii Jagiellonia i Kopernik nie należy się spodziewać wcześniej, niż w 2009 roku.


Centrum Alfa przy ul. Świętojańskiej. Budynki po Birunie już zostały rozebrane, teren jest praktycznie uporządkowany, do połowy marca zostanie zrobiona tzw. ścianka szczelna, która

zabezpieczy ul. Świętojańską przez zapadnięciem się na skutek dużych wykopów. Około 60 proc. powierzchni Alfy już jest wynajęta. To jedynie centrum, w którym nie będzie hipermarketu, a duże delikatesy (Bomi). Otwarcie 15 listopada 2008 roku.


Galeria Białystok, ul. Hetmańska. Według zapewnień inwestora, budowa idzie pełną parą, a huczne otwarcie odbędzie się jesienią. To jednak mało prawdopodobne, bo niedawno urząd wojewódzki, ze względu na błędy administracyjne, cofnął deweloperowi - firmie Da Invest - pozwolenie na budowę ul. Jana Pawła II (warunkiem wydania pozwolenia na użytkowanie galerii jest ukończenie drogi). Na nowe pozwolenie inwestor będzie musiał poczekać kilka miesięcy.


W ubiegłym tygodniu właściciele SSA Jagiellonia złożyli do magistratu wniosek o wydanie warunków zabudowy na teren stadionu przy Jurowieckiej i Placu Inwalidów (to właśnie w tym miejscu ma powstać centrum handlowe). Prezydent Tadeusz Truskolaski ostrzegł, że choć zwykle wydanie warunków zabudowy trwa trzy miesiące, w tym przypadku - ze względu na złożoność problemu - może to przeciągnąć nawet do pół roku. Jagiellonia ma nadzieję, że budowa galerii rozpocznie się za rok.


Deweloper (firma Copernicus) zapewnia, że już w drugiej połowie marca złoży do urzędu miasta wniosek o pozwolenie na budowę. Nie powinno być większych problemów z jego uzyskaniem, bo na terenie, gdzie ma powstać Kopernik, od półtora roku obowiązuje plan zagospodarowania, który pozwala budować w tym miejscu właśnie takie obiekty. Sprzedaż powierzchni tej galerii ma się rozpocząć na przełomie października i listopada. W tym czasie ma zacząć się też budowa, która potrwa około 20 miesięcy.


Kurier Poranny

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook