Dodana: 10 styczeń 2007 08:18

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2007 08:18

Fundusz sołecki

Zabrać wójtom - dać sołtysom. To najnowszy pomysł posłów na rozwój polskiej wsi. Sejm pracuje nad ustawą o funduszu sołeckim. Gminy miałyby przekazywać część swoich dochodów sołectwom.

Mieszkańcy wsi sami decydowaliby na co wydadzą pieniądze. Ale gminy ostrzegają, że utworzenie funduszy sołeckich utrudni pozyskiwanie funduszy unijnych.

Pieniądz to władza. Z tego punktu widzenia dziś sołtysi żadnej władzy nie mają. Podatki, które zbierają w swoich sołectwach - rolny, leśny i od nieruchomości - przekazują gminom. Ale jeśli Sejm uchwali ustawę o funduszu sołeckim, wiele się zmieni. Część pieniędzy zostanie w rękach sołtysów.

Zdaniem specjalistów od prawa administracyjnego utworzenie funduszy sołeckich to strzał w dziesiątkę. Jak mówi dr Piotr Sitniewski z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku - Mieszkańcy sołectwa sami zdecydują o tym, na co fundusz sołecki – fundusz, którym będzie sołtys dysponował - zostanie przeznaczony, czy na budowę drogi, mostu, na remont itd.

Dodatkowo za swoją pracę sołtysi dostawaliby specjalne diety. Ale gminy ostrzegają, że fundusz sołecki i dieta dla sołtysa to dieta odchudzająca dla gminnego budżetu. W Korycinie jest ponad trzydzieści sołectw. Rocznie wójt musiałby im oddać około dwustu tysięcy złotych. Jak powiedział Mirosław Lech, wójt gminy Korycin – Pozbawiałoby się w ten sposób fundusze gminne środków do inwestowania i to inwestowania dużego, a nie jakiegoś mikro.

Sołtysi nie ukrywają, że dziś przede wszystkim doradzają rolnikom, jak załatwić urzędowe sprawy. Mając własny fundusz mogliby robić więcej. Pod warunkiem, że mieszkańcy wsi potrafiliby się dogadać. A z tym bywa rożnie. Jak mówi Stanisław Krutul, sołtys wsi Krukowszczyzna - Na zebraniach wiejskich często gromadzimy się i jest bardzo trudna sprawa, bo ile jest głów - tyle jest pomysłów na zagospodarowanie tych pieniążków.

Z drugiej strony chyba lepszy jest nadmiar bogactwa niż klęska nieurodzaju. Jeśli fundusze sołeckie powstaną, gminy będą musiały się z tym pogodzić, a mieszkańcy wsi nauczyć korzystać.

Obiektyw

Autor opr. JG


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook