Dodana: 4 luty 2007 13:31

Zmodyfikowana: 4 luty 2007 13:31

Eksperymentuj - wyjątkowa interaktywna wystawa

Od 1 do 3 lutego w Dubiczach Cerkiewnych można było samodzielnie sprawdzić dlaczego uderzają pioruny, statek kosmiczny utrzymuje się na orbicie a samolot nie błądzi.

Centrum Nauki Kopernik gościło w Zespole Szkół w Dubiczach Cerkiewnych (ul. Główna 67). Zwiedzały ją zarówno zorganizowane grupy szkolne (1-2 lutego) jak i indywidualni zwiedzający (sobota, 3 lutego).





To pierwsza wystawa, przygotowana przez powstające w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Jest wystawą objazdową: łatwa do rozstawienia i złożenia, można ją ustawić w szkolnej auli, sali gimnastycznej w domu kultury lub innym ośrodku. Podróżuje po Polsce, docierając nie tylko do dużych miast, ale także małych i odległych miejscowości, by ich mieszkańcy – zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli - mogli samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i przez to zrozumieć zjawiska wokół przyrodnicze.


Nie ma tu eksponatów za szklanymi gablotami i z napisem „nie dotykać”, jak w tradycyjnych muzeach. Na wystawie Eksperymentuj! wręcz trzeba dotykać prezentowanych urządzeń i wykorzystać je do prowadzenia doświadczeń, zgodnie z dołączoną instrukcją. Obserwowany przez zwiedzającego przebieg eksperymentu jest najlepszym wyjaśnieniem danego zjawiska. W razie pytań, wyjaśnieniami służą obecni na wystawie animatorzy Centrum Nauki Kopernik - studenci i doktoranci różnych dziedzin nauki.


Na takie prezentowanie wiedzy istnieje ogromne zapotrzebowanie – pokazuje to dotychczasowe zainteresowanie wystawą oraz ogromna liczba zapraszających nas do swoich miejscowości instytucji. Podczas premierowego pokazu w czerwcu 2006 roku na Pikniku Naukowym w Warszawie wystawę Eksperymentuj! odwiedziło kilkanaście tysięcy osób, do poszczególnych stanowisk ustawiały się długie kolejki. W wakacje była prezentowana w stołecznym Pałacu Młodzieży w ramach akcji „Lato w mieście”, gdzie przez siedem tygodni odwiedziło ją tu ponad 17 tys. osób.




Choć swoją podróż po Polsce wystawa zaczyna w najbliższy piątek (2 lutego), od kilku miesięcy zgłaszają się instytucje, które chciałyby ją gościć w swojej miejscowości. Są wśród nich szkoły, domy kultury, ośrodki gminne a także festiwale nauki.


Wystawa składa się z 25 stanowisk z interaktywnymi doświadczeniami z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki. Może być więc wykorzystywana na wiele sposobów. Nauczyciele mogą uczynić z niej nietypowy element lekcji czy zajęć pozalekcyjnych, podczas których będą mogli praktycznie tłumaczyć działanie praw naukowych. Przed naszym przyjazdem dostarczymy im szczegółowe materiały dotyczące naszej ekspozycji.


Dla zwiedzających spoza szkoły: rodzin z dziećmi, młodzieży, dorosłych, może to być ciekawa forma spędzania czasu, własnego rozwoju i rozbudzania ciekawości.


Pokazuje ona także w pigułce to, czym będzie się zajmowało Centrum Nauki Kopernik. To pierwszy w Polsce ośrodek, wyjaśniający współczesną naukę za pomocą nowoczesnych, interaktywnym narzędzi, nawiązujący do idei centrów nauki na świecie. W bardzo atrakcyjnym miejscu stolicy, nad Wisła, powstaje budynek Centrum Nauki Kopernik. Pierwszych gości zaprosi pod koniec 2008 roku.


Centra nauki służą do wyjaśniania otaczających nas zjawisk przy pomocy naukowych narzędzi. W przeciwieństwie do klasycznych muzeów nauki i techniki, gdzie pokazuje się historię rozwoju ludzkiej wiedzy i technologii, tu nie ma szklanych gablot i napisów "nie dotykaj". W centrach nauki każdy odwiedzający samodzielnie przeprowadza eksperymenty naukowe. W zależności od zainteresowań lub nastroju staje się inżynierem projektującym most, fizykiem badającym, jak powstaje tornado, biologiem poznającym życie drobnoustrojów czy anatomem wyjaśniającym zasadę działania układu krwionośnego. W centrum nauki spędza się wiele godzin i wraca tam wielokrotnie.


Centrum Nauki Kopernik będzie pierwszym w Polsce tego typu ośrodkiem. Zostanie zbudowane w wyjątkowym miejscu – nad samą Wisłą, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i Mostu Świętokrzyskiego. Będzie jednym z najnowocześniejszych i największych centrów nauki w Europie z multimedialnym planetarium o średnicy kopuły 16 m i z przestrzenią wystawienniczą przekraczającą 7 tys. m2. Znajdzie się tu siedem interdyscyplinarnych działów: Świat w ruchu, Korzenie cywilizacji, Człowiek i środowisko, Światło, Laboratorium nowych technologii, Globalna wioska. Organizowane będą tu także wystawy czasowe, zajęcia laboratoryjne, pokazy w sali widowiskowej, konferencje, wykłady, seminaria, duże imprezy plenerowe i kameralne spotkania o charakterze klubowym


Centrum Nauki Kopernik powstaje dzięki współdziałaniu Miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook