Dodana: 24 styczeń 2007 08:52

Zmodyfikowana: 24 styczeń 2007 08:52

Dawna baza wojskowa centrum kulturalnym

Władze Białegostoku tworzą wielki kompleks kulturalny. Gdy dostaną dofinansowanie z Unii Europejskiej, rozpoczną inwestycję. Koncepcja urbanistyczna projektu jest gotowa

Węglówka to obszar dawnej bazy wojskowej leżący niedaleko centrum Białegostoku. Mimo że teren jest atrakcyjny, a międzywojenne wojskowe budowle solidne, Węglówka jest zupełnie niewykorzystana.

Teren odkupił od wojska prezydent miasta. - W Węglówce chcemy zrealizować dwa cele. Po pierwsze, taki duży obszar trzeba na powrót odzyskać dla miasta, po drugie, powołać w Białymstoku centrum oświatowo-kulturalne. Chcemy stworzyć tu dobry klimat dla powstawania na poarmijnym terenie nowych placówek - mówi Tomasz Ćwikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Białymstoku. I podaje przykład placówki, którą władze miasta chętnie widzą w tym miejscu. - To muzeum motorów Moto-Retro. Już jest na Węglówce, założyli je zapaleńcy.
Centrum kulturalne ma służyć wszystkim mieszkańcom miasta. - Dla młodzieży chcemy założyć skatepark, ale także duże powierzchnie wystawowe dla biznesmenów. Bo warunki w poarmijnych obiektach są do tego celu świetne - dodaje rzecznik.

W zeszłym roku miasto rozstrzygnęło konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Węglówki. W "Szczegółowych ustaleniach dotyczących konkursu" czytamy: "Historia terenu położonego w granicach dawnej składnicy wojskowej przy ul.Węglowej związana jest z dziejami miasta jako ośrodka kolejnictwa. Teren ten został wydzielony w II poł. XIX w. w celu budowy linii kolejowej łączącej Warszawę z Petersburgiem (ok. 1862 r.) oraz jej wschodniego odgałęzienia łączącego Białystok z Wołkowyskiem, Mińskiem i Moskwą (ok. 1883 r.). Aż do roku 1906 był wykorzystywany przez kolej jako miejsce składowania i magazynowania paliwa, opału. Po zagospodarowaniu przez miasto terenów trakcji kolejowej położonych wokół dworca głównego oraz przy dzisiejszych ulicach Mikołaja Kopernika, Towarowej i Romualda Traugutta znaczenie nieruchomości przy ul. Węglowej spadło. Przed wybuchem I wojny światowej teren złożony z działek przy ul. Węglowej należał w całości do wojska. Główny zespół budynków tego kompleksu został wzniesiony ok. 1936 r. Kompleks rozciąga się na powierzchni 10 ha. W jego skład wchodzi 27 magazynów, warsztaty".

Te tereny przez lata były odcięte od miasta nasypem kolejowym i terenami przemysłowymi. Stały się z czasem wyspą w krajobrazie Białegostoku. Przez wiele lat Węglówka była odciętą od świata militarną dzielnicą miasta. Od czasu likwidacji bazy wojskowej nie pełni żadnych funkcji społeczno-gospodarczych.

Dlatego na terenie dawnej składnicy wojskowej ma powstać Podlaskie Centrum Kultury - zespół obiektów, które pełnić będą funkcje kulturalne i wystawiennicze, mają służyć administracji publicznej, nauce i obsłudze ruchu turystycznego. Zaplanowano tam też lokale gastronomiczne i handlowe oraz parkingi i obszary zielone. W skład PCK weszłyby m.in.: Muzeum Wojska, Archiwum Państwowe, Galeria Moto-Retro, Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Ośrodek Prezentacji Muzyczno-Teatralnych. W PCK będzie także miejsce na inne obiekty: galerie, instytucje, ośrodki naukowe, punkty obsługi turystów, restauracje i sklepy. Władze Białegostoku planują też, że na Węglówce staną Biblioteka Publiczna i Stacja PKP z częścią handlowo-usługową. Koszt realizacji tego projektu to prawie 200 mln zł (w tym rewitalizacji budynków i przebudowy układu komunikacyjnego).

Białystok będzie się ubiegał o dofinansowanie na ten cel w ramach programu "Infrastruktura i środowisko". Inwestycja ta wpisuje się w priorytet XII tego programu ("Kultura i dziedzictwo kulturowe").  - Gdy tylko dostaniemy z Unii dofinansowanie, rozpoczniemy realizację projektu. Są duże szanse, że uzyskamy pieniądze na ten cel - twierdzi rzecznik miasta.

Rzeczpospolita

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook