Dodana: 13 luty 2007 08:20

Zmodyfikowana: 13 luty 2007 08:20

Prawosławni biskupi: człowiek zapomina o wierze chrześcijańskiej

Chrześcijaństwo stało się dla wielu przedmiotem posądzeń i napaści, przeszkadza w ich powszednim życiu - głosi orędzie soboru biskupów prawosławnych.

Człowiek zapomina o wierze chrześcijańskiej, a chrześcijaństwo stało się dla wielu osób przedmiotem różnych posądzeń i napaści, przeszkadza w ich powszednim życiu - głosi orędzie soboru biskupów polskiej Cerkwi, wydane z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta duża część społeczności prawosławnej w naszym kraju, wigilia Bożego Narodzenia przypada 6 stycznia.

W liście z okazji tego święta, prawosławni hierarchowie podkreślają, że narodzenie Chrystusa niesie światu "światłość, radość i pokój", ale wielu ludzi nie korzysta z tego daru. "Chrześcijaństwo stało się dla wielu przedmiotem różnych posądzeń i napaści. Ono przeszkadza wielu w ich powszednim życiu, nawykach i słabościach" - napisali arcybiskupi i biskupi. Zwrócili też uwagę, że "człowiek, który odrzucił Chrystusa, sam wygłasza sąd nad sobą", radość chrześcijańska staje się dla niego obca, nie ma dla niego świętości, nie ma wiary we własną nieśmiertelność i zwycięstwo ducha nad ciałem.

Duchowni podkreślili, że historia Kościoła prawosławnego daje przykłady rezygnacji z majątków i życia rodzinnego na rzecz wiary. Podali przykład akcji "Wisła" z 1947 roku (akcja przymusowych przesiedleń Ukraińców i Łemków z południowo-wschodnich kresów na tzw. ziemie odzyskane).

"Nie bacząc na wszelkiego rodzaju kłopoty, przeżycia i trudności, oni twardo stali przy swojej wierze prawosławnej. Wielu z nich do dzisiaj pozostało kolumnami wiary i świadkami świętego prawosławia w wielu miejscach naszej ojczyzny" - napisali prawosławni hierarchowie.

Zwrócili też uwagę na jeszcze jedną ważną dla Cerkwi, a przypadającą także w tym roku kalendarzowym rocznicę - 60-lecie założenia żeńskiego klasztoru Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce, w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.

Dokładnych danych o liczbie wyznawców prawosławia w Polsce nie ma. Według hierarchów, wiernych jest ok. 550-600 tys., z czego około połowy mieszka w północno-wschodniej Polsce, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Tutaj także są najważniejsze prawosławne sanktuaria, m.in. Święta Góra Grabarka.

PAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook