Dodana: 9 styczeń 2007 08:59

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2007 08:59

9 stycznia - "Dzień Ligi Ochrony Przyrody"

Dzień dziewiąty stycznia nie jest przypadkowy. Tego dnia, w 1928 roku, uznani przyrodnicy i naukowcy założyli nową organizację - Ligę Ochrony Przyrody. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był wybitny botanik i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - profesor Władysław Szafer.

Od ponad 75 lat Liga Ochrony Przyrody działa na rzecz środowiska przyrodniczego i edukacji ekologicznej. Między innymi dzięki jej działalności powstał resort środowiska. Liga ma także udział w opracowaniu przez Rząd zasad polityki ekologicznej państwa. Za swoje zasługi organizacja została odznaczona orderem "Polonia Restituta". 

Celem Ligi są społeczne działania na rzecz środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o jego ochronie oraz kultury i etyki ekologicznej. Zabiega ona również o wprowadzenie w Polsce strategii zrównoważonego rozwoju.

Od momentu powstania organizacja prowadziła bardzo aktywną działalność, przerwaną przez wybuch drugiej wojny światowej. Po wojnie stała się powszechną organizacją społeczną - w szkołach i zakładach pracy, w osiedlach i gminach powstawały jej koła i kluby. Obecnie liczy ponad 230 tys. członków indywidualnych, blisko 480 członków zbiorowych w 41 okręgach, 248 oddziałach i ponad 4000 kół. W jej pracach mogą uczestniczyć wszyscy, którzy są zainteresowani ochroną przyrody. 

LOP prowadzi ożywioną działalność wśród dzieci i młodzieży organizując obozy rajdy, konkursy czy zielone szkoły. Opracowuje również raporty, ekspertyzy i opinie, współpracuje z władzami rządowymi i samorządowymi. W 1996 roku została laureatem nagrody Ministerstwa Środowiska w kategorii krajowych kampanii edukacyjno - popularyzatorskich, za projekt "Zielona Karta".

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska przyrodniczego Liga przyznaje odznaki honorowe, srebrną i złotą z napisem: "Zasłużony dla Ochrony Przyrody", medale z napisem: "Za Zasługi dla Ochrony Przyrody i Kształtowanie Środowiska" oraz wyjątkowe wyróżnienie - laur "Zielone Serce Przyrodzie", który jako jedno z czterech wyróżnień na świecie zostało uznane przez Komisję Rady Europy. Otrzymali je m.in.: Papież Jan Paweł II, prof. Zbigniew Religa, Toni Halik i Elżbieta Dzikowska,

Liga Ochrony Przyrody jest również bardzo aktywna na forum międzynarodowym. Jest m.in. członkiem założycielem Światowej Unii Ochrony Przyrody (UCN). 
LOP prowadzi Europejskie Centrum Ekologiczne, które jest inicjatorem i realizatorem Europejskiej Zielonej Karty (European Green Card). W maju 1996 roku Fundacja Henry Forda uhonorowała Projekt EZK pierwszym miejscem w konkursie Europejskiej Ochrony Przyrody. 

Organizacja ta ma również ogromne zasługi dla "uświadomienia ekologicznego" Polaków. Ważną rolę odegrały opracowywane przez stowarzyszenie raporty o stanie przyrody i środowiska oraz wnioski i postulaty, zgłaszane do władz państwowych. Pierwszy "Raport o stanie środowiska przyrodniczego w Polsce i zagrożeniu zdrowia ludzkiego" został przygotowany w 1981 roku. 

Liga Ochrony Przyrody zabiegała również o utworzenie resortu ochrony środowiska, powołanie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, opracowanie przez Rząd polityki ekologicznej państwa, wprowadzenie w szkołach przedmiotu "ochrona środowiska", objęcie ochroną prawną obszarów o wybitnych walorach przyrodniczych, tworzenie parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu, powołanie Banku Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

 http://www.lop.szczecin.pl/main/aktualnosci_02.html

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook