Dodana: 24 luty 2007 14:50

Zmodyfikowana: 24 luty 2007 14:50

25 lutego - Dzień Spania w Miejscach Publicznych

Podobnie jak właściwe odżywianie i ćwiczenia fizyczne, sen odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnieniu nam zdrowia i dobrego samopoczucia.

W nocy potrzebujemy odpowiedniej dawki dobrego snu, aby dobrze się czuć, właściwie myśleć i generalnie - aby z entuzjazmem i wigorem spędzać większość  naszego codziennego życia.
Tymczasem zły sen i zmęczenie po nocy są powszechnymi problemami, z jakimi borykają się miliony ludzi na całym świecie.
Podczas snu możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, co się z nami dzieje, ale nasz umysł i cały organizm ciężko wówczas pracują; regenerują wiele ważnych życiowych funkcji, przetwarzają i gromadzą informacje. Istnieją różne fazy snu, doświadczane nocą w postaci określonych cyklów. Nasze umysły są najbardziej aktywne podczas snu w tzw. fazie REM (Rapid Eye Movement - gwałtowny ruch gałek ocznych), a  cały organizm - w innych fazach snu. Dlatego właśnie ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu oraz jego odpowiednią jakość.
Jak dużo snu potrzebujemy?
Właściwa ilość snu jest kwestią indywidualną. Większość ludzi dorosłych potrzebuje 7 do 8 godzin snu, ale to może być bardzo zróżnicowane - niektórym ludziom wystarczają do szczęścia trzy godziny snu w nocy; inni potrzebują 10 lub więcej godzin. Osoby starsze potrzebują mniej snu i często budzą się w środku nocy, szczególnie gdy zdrzemną się w ciągu dnia.

Co powoduje niedostatek snu?
Jedna nieprzespana noc nie spowoduje większych zakłóceń w organizmie i łatwo możemy ten brak nadrobić następnej nocy. Jednak gdy brak snu nawarstwia się, wówczas ludzie stają się senni w ciągu dnia, mają większe trudności z podejmowaniem decyzji, popełniają więcej błędów, mają mniejszy temperament, wolniejszy refleks itd. Może to niekiedy być niebezpieczne - szczególnie gdy ktoś jest np. kierowcą czy operatorem ciężkiej maszyny.
Bezsenność - zbyt mało snu - wynika często z prostych przyczyn, które można łatwo wyszczególnić: zbyt duży hałas, niewłaściwa temperatura, nieodpowiednie łóżko, nieuregulowany tryb życia, zła dieta, za mała aktywność fizyczna. W rzeczywistości ludzie często śpią więcej niż jest to im potrzebne - problem w tym, że jakość snu jest nieodpowiednia. Tymczasem, gdy brak snu staje się zjawiskiem coraz częstszym, może to być związane z innymi problemami (emocjonalnymi, psychologicznymi czy fizycznymi), które wymagają fachowej pomocy. Trudności z zasypianiem mogą się pojawić wskutek przeżywania dużego niepokoju, a stany depresyjne powodują budzenie się w środku nocy i trudności z zaśnięciem. Chorzy na cukrzycę, tarczycę czy infekcje wirusowe mogą odczuwać senność w ciągu dnia.
Dwie szczególne dolegliwości są ściśle związane ze snem: narkolepsja (senność napadowa) i bezdech senny. Narkolepsja powoduje u ludzi niekontrolowane zasypianie - czasami w miejscach publicznych.

www.realbeds.pl

Naprawdę nie widzę nic złego w krótkiej drzemce nad książką- to chyba lekka przesada piętnować takie zachowanie, zwłaszcza, że po paru godzinach gapienia się na literki, trudno się powstrzymać. (internautka w czytelni - wpis na forum)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook