Dodana: 23 marzec 2007 12:47

Zmodyfikowana: 23 marzec 2007 12:47

23 marca - Światowy Dzień Meteorologii

23 marca każdego roku Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) oraz społeczność meteorologiczna na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Meteorologii. Dzień ten upamiętnia wejście w życie w 1950 r. Konwencji powołującej WMO.

W coraz szybciej zmieniającym się świecie, rozwój przemysłu, wzrost populacji, globalizacja transport i ogromne zużycie energii doprowadziły do zmian klimatycznych.

Ponad 90 procent klęsk żywiołowych związanych jest z czynnikami klimatycznymi i meteorologicznymi, takimi jak: huragany, ulewne deszcze, katastrofalne opady śniegu, błotne lawiny i osuwiska, susze. Zjawiska te nasilają się i stają się coraz groźniejsze. Wobec takich zagrożeń, szczególna rola przypada Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i narodowym służbom meteorologicznym w tworzeniu rozbudowanych systemów wczesnego ostrzegania, pozwalających zmniejszyć skutki klęsk żywiołowych. Polskie organizacje ekologiczne czynnie włączają się w międzynarodową dyskusję na temat stabilizowania klimatu na Ziemi.

Straty jakie spowodowały wszystkie katastrofy naturalne w latach 90-tych wyniosły 40 miliardów dolarów, podczas gdy w latach 50-tych straty materialne wyniosły tylko 4 miliardy dolarów. 65% strat materialnych w latach 90-tych było spowodowane zaburzeniami meteorologicznymi. Spowodowały one również aż 90% strat w ludziach. Rozwój technologii przyczynił się do ograniczenia tych kosztów, ponoszonych głównie przez kraje biedne i rozwijające się.

Nigdy w historii nie oczekiwano tak wiele od meteorologii, hydrologii i pokrewnych nauk geofizycznych w kwestiach związanych z trwałym rozwojem, takich jak zmniejszanie skutków katastrof, bezpieczeństwo żywności, zarządzanie zasobami wodnymi, transport, turystyka i kontrola zanieczyszczeń.

Polecane strony:
http://www.ine-isd.org.pl
www.unic.un.org.pl
www.imgw.pl

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook