Dodana: 23 luty 2007 06:49

Zmodyfikowana: 23 luty 2007 06:49

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Od 2001 roku w naszym kraju jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

7 października został po raz pierwszy w roku 2004 ogłoszony Europejskim Dniem Walki z Depresją. Celem Europejskiego Dnia, ogłoszonego przez organizacje pozarządową European Depression Association (EDA), było zwiększenie świadomości społecznej w Europie dotyczącej depresji, w tym istoty prewencji, wczesnego diagnozowania i optymalnego leczenia.

Depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie – wynika z danych Światowych Organizacji Zdrowia. Eksperci ostrzegają, że w 2020 r może być ona już na drugim miejscu zaraz po chorobach układu krążenia. Niepokojące jest, że zaledwie u 25 proc. osób zgłaszających się do placówek opieki zdrowotnej rozpoznaje się chorobę. Natomiast ok. 50 proc. cierpiących na depresję nie korzysta z żadnej pomocy.
www.trybuna.com.pl

Depresja jest ciężką chorobą afektywną, czyli związaną z naszym odczuwaniem. Powodowana jest przez czynniki psychologiczne, np. stres oraz przez czynniki neurologiczne, np. obniżenie aktywności niektórych obszarów mózgu odpowiedzialnych za przeżywanie emocji, co może powodować stany apatii i zobojętnienia.

- Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na różne odmiany depresji choruje ponad 980 milionów ludzi. W krajach rozwiniętych na depresje choruje około 6-12 proc. populacji, przy czym problem depresji dotyczy 2-3 razy częściej kobiet niż mężczyzn - mówi Ryszard Majer dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach - Niestety notujemy tendencje wzrostową zachorowań - dodaje.

Jak rozpoznać depresję

Jak odróżnić "chandrę" czy też "dołek" od depresji jako choroby. Granica między zwykłym przygnębieniem a depresją nie jest ostra. Niemniej jednak zwrócenie uwagi na szereg cech może pomóc w procesie diagnostycznym. Istotne są: obraz kliniczny i nasilenie zaburzeń (w depresji może być znaczne), czas trwania zaburzeń ("chandra" jest stanem krótkotrwałym - godziny, czasem dni, depresja - powyżej dwóch tygodni), funkcjonowanie (depresja powoduje znaczną dezorganizację życia jednostki), skuteczność farmakoterapii (w depresji leczenie przynosi ulgę, w "chandrze" nie ma znaczenia).
 
www.bielsko.biala.pl
 
Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 /654 40 41

Polecamy: www.depresja.org

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook