Dodana: 23 luty 2007 06:55

Zmodyfikowana: 23 luty 2007 06:55

23 lutego - Dzień bez Łapówki

Korupcja (z łaciny corruptio) przyjmowanie lub też żądanie przez osobę pełniącą funkcje publiczne korzyści majątkowej czy osobistej w zamian za spełnienie obowiązku służbowego albo naruszenie prawa. (Słownik Encyklopedyczny Edukacja Obywatelska)

TNS OBOP
Według badania TNS OBOP, tylko bardzo nieliczni (3%) sądzą, że korupcja jest zjawiskiem rzadkim, a aż 2/3 populacji uważa, że występuje ona bardzo często, zaś kolejne 27% - że raczej często. Okazuje się, że w Polsce powszechnie się sądzi, że za pieniądze można sobie załatwić praktycznie wszystko i przekupić można każdego.

Dwie trzecie badanych (68%) sądzi, że łatwo lub nawet bardzo łatwo załatwić dla siebie korzystny zapis w ustawie Sejmowej i prawie tyle samo, że można sobie załatwić korzystny wyrok sądu (65%). Trzy czwarte (73%) sądzi, że można też załatwić korzystną decyzję w wysokim urzędzie państwowym i prawie tyle samo (75%), że można to zrobić w gminie. Rekordowy odsetek (78%) uważa, że za pieniądze można sobie załatwić przyjęcie do pracy. Co ciekawe zdaniem aż 58% badanych można kupić sobie przychylność gazet! Ponieważ część badanych (8-16%) nie ma zdania, procentowa przewaga przekonanych o możliwości korupcji nad tymi, którzy uważają ją za trudną lub niemożliwą jest w każdym przypadku jeszcze większa niż sugerują same przytoczone procenty.

W przewidywaniach dotyczących korupcji w Polsce dominuje pesymizm; jedynie 26% badanych spodziewa się, że w najbliższych kilku latach nastąpi poprawa; 9% spodziewa się pogorszenia, a 55% nie spodziewa się żadnej zmiany. W ostatnim czasie wyraźnie jednak zmalał odsetek pesymistów.
? O sytuacji, w której ktoś z rodziny lub znajomych musiał dać łapówkę, aby załatwić jakąś sprawę słyszało w ciągu ostatnich 12 miesięcy niemal trzech na dziesięciu pytanych (29%).
badania TNS OBOP 17.01.2006 r.

Jednak wielu Polaków nie zgadza się na korupcję i aktywnie przeciwstawia tej patologii. Co można zrobić? Oczywiście nie brać i nie dawać łapówek. Ale można też dać dobry przykład i publicznie zadeklarować - nie daję i nie biorę łapówek.

Do takiego zachowania namawia grupa młodych ludzi tworząca oddolny obywatelski ruch „Normalne Państwo”, który stawia sobie za cel dążenie do stworzenia uczciwego i taniego państwa. Według nich główną przyczyną korupcji jest społeczne przyzwolenie, które wynika z powszechnego przekonania, że łapówka to codzienność.
- W rzeczywistości uczciwych osób, które nie dają i nie biorą, jest o wiele, wiele więcej niż tych nieuczciwych. Jeżeli uda się to pokazać poprzez akcję, to wszyscy uświadomią sobie, że korupcja to nie norma, ale patologia uprawiana przez garstkę - wyjaśnia Maciej Ślusarek, pomysłodawca kampanii i dodaje: - Razem jesteśmy w stanie zburzyć stereotyp, że łapówka jest normą.
www.wiadomosci.ngo.pl

"Stowarzyszenie "Stop Korupcji" zostało założone w styczniu 2003 roku - zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym trzy miesiące później. Jesteśmy pierwszą polską antykorupcyjną organizacją pozarządową o charakterze ogólnopolskim . Biuro Krajowe naszego stowarzyszenia mieści się w Opolu, a oddziały regionalne "Stop Korupcji" znajdują w największych polskich miastach - między innymi w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Toruniu i Zielonej Górze. Jak do tej pory jedynym i wyłącznym źródłem finansowania naszej działalności są darowizny członków naszego stowarzyszenia i jego sympatyków.

Celem stowarzyszenia jest zapobieganie zjawiskom korupcji i łamaniu prawa. Działamy na rzecz przejrzystości życia publicznego. Propagujemy uczciwość i etyczne zasady w życiu publicznym oraz standardy nowoczesnego państwa prawa. Współpracujemy między innymi z Transparency International Polska, Centrum Adama Smith'a, Association of Certified Fraud Examiners - Poland Chapter ."
(ze strony internetowej Stowarzyszenia "Stop korupcji" - www.stopkorupcji.org)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook