Dodana: 20 marzec 2007 13:08

Zmodyfikowana: 20 marzec 2007 13:08

21 marca - pierwszy dzień wiosny

Ostatni zimowy i pierwszy wiosenny miesiąc to czas dalszego intensywnego wydłużania się dnia i skracania nocy.

Z początkiem marca dzień w centrum Polski jest już o ponad trzy godziny dłuższy od najkrótszego dnia w roku. Przez cały marzec, na krańcach północnych dzień ulega wydłużeniu o 2 h i 17 min,  na południu zaś o 1 h 54 min. Równonoc wiosenna, czyli moment wkroczenia Słońca w znak Barana, równoznaczny z początkiem astronomicznej wiosny na północnej półkuli naszej planety, przypada w tym roku nocą z 20 na 21 marca o godz. 1.07.

Za początek kalendarzowej wiosny tradycyjnie przyjmuje się 21 marca, mimo że astronomiczna już od dawna przychodzi przeważnie 20 marca. Rozbieżność między początkiem astronomicznej i kalendarzowej wiosny stopniowo narastała przez ostatnie kilkadziesiąt lat. W Europie, jeszcze tylko raz w tym stuleciu – w 2011 roku, astronomiczna wiosna przyjdzie 21 marca, podobnie jak w tym roku tuż po północy. Potem będzie to już zawsze 20 marca według naszego czasu(środkowoeuropejskiego). Dopiero od roku 2100, który, zgodnie z zasadami kalendarza gregoriańskiego, mimo podzielności przez 4 nie będzie przestępnym, astronomiczna wiosna nastawać znów będzie 21 marca, wraz z kalendarzową.

Faktyczne wiosenne zrównanie długości dnia z długością nocy przypada jednak zawsze o około 2,5 doby wcześniej (analogicznie jesienne zrównanie dnia z nocą ma faktycznie miejsce 2,5 doby po wejściu Słońca w znak Wagi). Pierwszy dzień astronomicznej wiosny będzie już trwał 12 h 12 min.

Od wielu już lat, w ostatnią niedzielę marca zmieniamy czas na letni. W tym roku przypada to 25 marca, kiedy o godz. 2.00 powinniśmy przestawić zegary i zegarki na godz. 3.00. W ten sposób na 7 miesięcy przechodzimy z czasu środkowoeuropejskiego  na środkowoeuropejski letni.

www.uniwersal.beep.pl
Zakład Optyki Instrumentalnej - "Uniwersał"

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook