Dodana: 17 marzec 2007 19:15

Zmodyfikowana: 17 marzec 2007 19:15

17 marca - Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick's Day, irl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig) - irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. Święto patrona Irlandii - św. Patryka.

Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej oraz spożyciem tradycyjnego irlandzkiego piwa.

Dzień Świętego Patryka, przypadający 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii. Obchodzony jest przez Irlandczyków na całym świecie, a w wielu państwach stał się trwałym elementem miejscowej kultury. Irlandia, wyspa położona na krańcach Europy zamieszkiwana jest przez około 4 miliony mieszkańców, jednak Irlandczyków na całym świecie jest o wiele więcej. Diaspora irlandzka liczy przynajmniej około 70-80 milionów! Z tego tylko w USA mieszka około 44 milionów ludzi przyznających się do pochodzenia irlandzkiego. Od kilku lat tradycja obchodów Dnia Św. Patryka obecna jest również w Polsce. W Warszawie  organizowana jest Parada Św. Patryka.

Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku (389-461), pochodził z Brytanii, prawdopodobnie krainy nazywanej Cumbria, niektórzy historycy twierdza, że mieszkał być może w Walii... pewne jest, że nie był mieszkańcem Irlandii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii. Tam też jako pasterz owiec miał wiele czasu na rozmowy z Bogiem, to właśnie wtedy zdecydował się poświecić krzewieniu nauki Chrystusa. Dzięki boskiej pomocy, jak głoszą później napisane relacje, Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do Irlandii i chrystianizację tego, wówczas pogańskiego, kraju. Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wkrótce wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii tym razem jego celem było niesienia nauki o Bogu. W tym miejscu trzeba podkreślić, że św. Patryk nie był pierwszym chrześcijańskim misjonarzem w Irlandii. Wiadomo, że przed nim działał m.in. biskup św. Palladiusz czy św. Declan. Pewne jest natomiast, że to właśnie Patrykowi udało się schrystianizować większą część wyspy.

Pod koniec swojego życia Patryk przebywał na północy wyspy. Przed śmiercią jego biskupia rezydencja znajdowała się w Armagh, tam też zmarł dnia 17 marca 461 r. po wielu latach chrystianizacji Irlandii. Irlandczycy doceniając rolę jaką odegrał Patryk w ich historii unieśmiertelnili go w najważniejszym dla każdego Irlandczyka święcie, które przypada w dniu śmierci świętego. W Polsce kult św. Patryka jest mało znany, a jak do tej pory istnieje tylko jednak parafia, której jest patronem, w Warszawie.

www.welcometo.poznan.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook