Dodana: 11 luty 2007 10:51

Zmodyfikowana: 11 luty 2007 10:51

11 lutego - Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenzo Angeliniego.




Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.

Wikipedia

Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia 11 lutego, gdy Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono w 1993, a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), w narodowym sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), w Lourdes (2004), w Jaunde w Kamerunie (2005) i w Adelajdzie w Australii (2006).

W roku 2007 XV Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie w stolicy Korei, Seulu.

www.brewiarz.katolik.pl

***

Podczas spotkania z wiernymi na Anioł Pański w niedzielę, 11 lutego obchodzoną przez Kościół jako Światowy Dzień Chorego, Benedykt XVI zapewnił o swej bliskości ze wszystkimi chorymi oraz pracownikami służby zdrowia. Papież zaapelował o otoczenie szczególną opieką ludzi nieuleczalnie chorych.

Benedykt XVI przypomniał, że Jan Paweł II 15 lat temu ustanowił Światowy Dzień Chorego na pamiątkę pierwszego objawienia z Lourdes, które miało miejsce 11 lutego 1858 roku.

"Chciałbym objąć myślą pracowników służby zdrowia na całym świecie, zdając sobie doskonale sprawę ze znaczenia, jakie ma w naszym społeczeństwie służba osobom chorym. Pragnę przede wszystkim wyrazić moją duchową bliskość i miłość naszym chorym braciom i siostrom, pamiętając szczególnie o tych, których dotknęły choroby najcięższe i bolesne: ku nim w szczególny sposób kieruje się nasza uwaga w tym dniu" - powiedział papież.

"Należy koniecznie wspierać leczenie paliatywne, które przyniesie pełną opiekę i da nieuleczalnie chorym to ludzkie wsparcie i tę duchową troskę, których im najbardziej potrzeba".

Na zakończenie swych rozważań Benedykt XVI modlił się za "chorych i cierpiących na ciele i na duszy na całym świecie".

PAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook