Dodana: 9 czerwiec 2006 07:56

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 07:56

Białystok większy

O prawie 3 tys. mieszkańców i blisko 833 ha powierzchni powiększył się administracyjnie Białystok. 1 stycznia do gminy Białystok z sąsiedniej gminy Zabłudów przyłączono bowiem miejscowości: Dojlidy Górne i kolonię, Zagórki i kolonię Halickie.

Na przyłączenie tych miejscowości do Białegostoku Rada Ministrów zgodziła się 26 lipca 2005 roku.

Mieszkańcy tych miejscowości chcieli przyłączenia do gminy Białystok, bo nie byli zadowoleni z działań gminy Zabłudów. Zarzucali im m.in. to, że nie prowadzą w ich miejscowościach żadnych podstawowych inwestycji.

Jak poinformował Tomasz Ćwikowski z biura prasowego prezydenta Białegostoku, na najpilniejsze wydatki związane z przyłączeniem nowych terenów miasto wyda 2,5 mln zł. Pieniądze będą m.in. wydawane na prace planistyczne, komunikację miejską, montaż nowych przystanków autobusowych, tabliczki z nazwami ulic. Kolejne 2 mln zł w 2006 roku będą potrzebne na oświatę, utrzymanie dróg. Mieszkańcy sami będą musieli natomiast pokryć koszty wymiany dokumentów. Jeszcze w grudniu białostoccy radni zmieniali nazwy dziesiątkom ulic na nowych terenach, by nazwy się nie pokrywały z już istniejącymi w Białymstoku.

Ćwikowski powiedział, że szacuje się, iż w najbliższych latach na nowych terenach miasto zainwestuje około 40 mln zł, z czego 9 mln w latach 2007-2008 w infrastrukturę, np. ulice.

Ostatnia zmiana administracyjna wokół Białegostoku miała miejsce 1 stycznia 2002 roku. Wtedy do Białegostoku przyłączono miejscowość Zawady. Wtedy miasto powiększyło się o 620 mieszkańców i ponad 400 hektarów powierzchni.

Od stycznia w związku ze zmianami administracyjnymi większa też będzie białostocka rada miejska. Przybędzie trzech radnych z nowych terenów. Rada Miejska będzie liczyć po zmianach 31 radnych.

Według danych z 2004 roku, Białystok liczył ok. 292 tys. mieszkańców i miał 94 km kwadratowe powierzchni.

PAP

facebook