Dodana: 1 luty 2007 08:55

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:55

Najbardziej dynamiczne firmy Podlasia - raport "Rzeczpospolitej"

Centrum Informatyki Zeto, Pfleiderer Grajewo i Contractus to według "Rzeczpospolitej" najbardziej dynamiczne firmy Podlasia.

Centrum Informatyki Zeto SA to jedna z najstarszych w Polsce firm działających w branży teleinformatycznej. Zaczynała działalność od przetwarzania danych. Jest głównie dostawcą usług związanych z budową sieci teleinformatycznych, oprogramowania i sprzętu komputerowego. Spółka stworzyła też własne programy, które sprzedaje branży mleczarskiej.  Firma jest również liderem konsorcjum, które zakłada sieć w największej obecnie inwestycji regionu - nowoczesnym gmachu Sądu Okręgowego w Białymstoku. Budowa pochłonie 90 mln zł, z czego 19 proc. to sieci i zabezpieczenia elektroniczne budowane przez Zeto SA. Zeto realizuje też wart 21 mln złotych projekt Urzędu Marszałkowskiego - wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w Województwie Podlaskim. Internetowa platforma posłuży samorządom, szkołom i obywatelom do wzajemnych kontaktów, załatwiania spraw urzędowych on-line itp. Firma zwiększa zatrudnienie. Obecnie ma 200 pracowników - o 60 więcej niż przed rokiem. Zeto ciągle zwiększa swoją sprzedaż. W tym roku planuje 25 proc. wzrostusprzedaży.

Pfleiderer Grajewo jest jednym z największych w Polsce producentów płyt wiórowych oraz oklein. Spółka powstała w 1974 roku. W 1999 roku, w dwa lata po debiucie na warszawskiej giełdzie, większościowy pakiet akcji zakładu w Grajewie nabył europejski lider branży - niemiecka spółka Pfleiderer AG. Niemal 100 procent produkcji kupują firmy meblarskie. Znaczna część jest eksportowana, głównie na rynki wschodnie. Aby zaspokoić popyt, w Grajewie powstaje właśnie kolejny zakład produkcyjny. Produkcja ma ruszyć w III kwartale przyszłego roku.  Po trzech kwartałach 2006 r. Grupa Pfleiderer Grajewo zanotowała 808,6 mln zł sprzedaży.

Spółka Contractus istnieje od 1988 roku. Zajmuje się głównie handlem. Na Białorusi, Ukrainie i w Rosji kupuje m.in. produkty mleczarskie, które sprzedaje w Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Wejście Polski do Unii Europejskiej wymusiło na firmie poszukiwanie nowych rynków. Spółka w najbliższym czasie zamierza wejść na rynki w Kazachstanie i Uzbekistanie. Handel z egzotycznymi krajami jest opłacalny.

Podlaskie z ponad 1,2 miliona mieszkańców należy do najmniejszych województw - po lubuskim i opolskim. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu po dziesięciu miesiącach 2006 roku wynosząca 9,8 miliardów złotych stawia region wśród 16 województw na miejscu ostatnim. Podlaskie wypracowuje ok. 2,4 procent produktu krajowego brutto - daje mu to znów ostatnią pozycję w kraju, ale pod względem wartości PKB w przeliczeniu na mieszkańca - 18 tysięcy złotych - zajmuje miejsce czternaste, przed województwami lubelskim i podkarpackim. Na Podlasiu funkcjonują m.in. 22 firmy państwowe i 435 spółek z udziałem kapitału zagranicznego Stopa bezrobocia w końcu października br. wynosiła 13,1 procent i była mniejsza od przeciętnej w kraju - 14,9 procent. Lepszą sytuację na rynku pracy miały w tym czasie tylko trzy województwa: wielkopolskie, małopolskie i mazowieckie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook