Dodana: 1 luty 2007 09:01

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:01

W całym kraju uczniowie pisali próbną maturę

Porównaj obraz cywilizacji zachodnioeuropejskiej przedstawionej w "Lalce " Bolesława Prusa z obrazem Zachodu w "Kordianie" Słowackiego oraz scharakteryzować bohatera "Cierpień młodego Wertera" Goethego.

W całej Polsce odbyła się próbna matura z polskiego. Uczniowie, którzy wybrali egzamin na poziomie podstawowym mieli porównać obraz cywilizacji zachodnioeuropejskiej przedstawionej w "Lalce " Bolesława Prusa z obrazem Zachodu w "Kordianie" Słowackiego a także scharakteryzować bohatera książki "Cierpienia młodego Wertera " Goethego.

Trzeba było też napisać krótkie wypracowanie składające się z około 250-ciu słów na jeden z tych tematów. Uczniowie mieli również odpowiedzieć na 12 pytań dotyczących tekstu źródłowego "Urodzeni pechowcy" Ewy Trzebińskiej, który opowiadał o !#!psychologicznym!#! źródle pecha i tym dlaczego jedni go mają a inni nie.

W Liceum Katolickim w Łomży próbną maturę z języka polskiego pisało 52 uczniów. Wyniki egzaminu nie będą miały wpływu na oceny podczas prawdziwej matury, ale pozwolą uzupełnić brakującą wiedzę - mówi Bożena Konopka nauczycielka języka polskiego w Liceum Katolickim w Łomży.

Tematy maturalne są takie same w całej Polsce. Zostały przygotowane przez Centralna Komisję Egzaminacyjną. Po raz pierwszy maturzyści pisali próbny egzanim według nowych przepisów. Mogą zdawać tylko poziom podstawowy lub tylko rozszerzony. Przez najbliższe trzy dni maturę próbną będzie zdawać około 430 tysięcy uczniów.

Jak powiedziała Radiu 5 Grażyna Herbaczewska, naczelnik suwalskiego wydziału oświaty, w Suwałkach jest 1233 uczniów klas maturalnych, w tym 717 w liceach ogólnokształcących, 336 w profilowanychi 150 w technikach.
W I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach zakończył się egzamin pisemny z polskiego. Wszyscy "maturzyści" stawili się w komplecie, w strojach galowych. Jak powiedziała Bożenna Szynkowska, dyrektor szkoły, próbna matura to przede wszystkim sprawdzian procedur i przygotowania technicznego, a nie rzeczywistej wiedzy uczniów.

"Prawdziwa" matura odbędzie się 4 maja przyszłego roku. Przypominamy, że termin składania ostatecznych deklaracji dotyczących wyboru przedmiotów i poziomu egzaminu upływa 20 grudnia.


Radio Nadzieja, Radio 5

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook