Wrota Podlasia pl > arch_2 > Archiwum tekstów stałych > Czas na Podlaskie > Prezentacja województwa podlaskiego w Brukseli

Prezentacja województwa podlaskiego w Brukseli zakończona sukcesem

Dodana: 14 czerwca 2006, 10:14
Zmodyfikowana: 14 czerwca 2006, 10:15

Wystawa prezentująca województwo podlaskie, która odbyła się od 6 do 9 czerwca w Parlamencie Europejskim odwiedziły rzesze zwiedzających.

13 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której Marszałek Województwa Podlaskiego - Janusz Krzyżewski omówił efekty prezentacji Województwa Podlaskiego „Czas na Podlaskie” w Brukseli.

Prezentacja „Czas na Podlaskie” w Brukseli

- Uważam, że podstawowe cele prezentacji Województwa Podlaskiego w Brukseli zostały osiągnięte. Szczególnym elementem prezentacji był tzw. "Wieczór Podlaski", gdzie szczegółowo można było zapoznać się z wszechstronną oferta dotyczącą naszego regionu: od turystycznej i gospodarczej, po kulinarną. Koszt prezentacji to 74 tys. zł., ale jestem pewien, że był to siew, z którego wyjdą dobre zbiory - stwierdził obrazowo Marszałek Krzyżewski.

Z kolei Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - Karol Tylenda podkreślił dużą frekwencję przedstawicieli strony belgijskiej na spotkaniu poświęconym omówieniu współpracy gospodarczej.
- Już teraz mam informację, iż firmy z naszego regionu z branży hotelarskiej i z branży przemysłu drzewnego ustaliły początki wzajemnej współpracy z przedsiębiorcami z Belgii - powiedział K. Tylenda

********************************************************************

Otwarcie wystawy Województwa Podlaskiego w Parlamencie Europejskim uświetnił swoją obecnością przewodniczący parlamentu – Joseph Borell, choć ponoć zwykle na takich prezentacjach nie bywa.
6 czerwca , w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto wystawę „CZAS NA PODLASKIE".


Na uroczystość przybyło wielu eurodeputowanych oraz europejskich dyplomatów.
Gości powitała inicjatorka wystawy, europarlamentarzystka prof. Barbara Kudrycka, która odczytała w imieniu organizatora całego przedsięwzięcia - Marszałka Województwa Podlaskiego Janusza Krzyżewskiego list skierowany do gości.

Przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wystawa cieszyła się każdego dnia ogromnym zainteresowaniem. Szczególnie podziwiane były wypchane dzikie zwierzęta z żubrem na czele, wypożyczone z Muzeum Leśnego w Białowieży. Wystawa oprawiona została dźwiękami z Puszczy Białowieskiej. Duże zainteresowanie wzbudziły też fotogramy Wiktora Wołkowa i obrazy Leona Tarasewicza.

– To wspaniałe poczuć taką bliskość natury w samym sercu Brukseli. To daje nam zupełnie inny obraz Polski, taki, którego dotąd nie znaliśmy mówi jeden ze zwiedzających prezentację.

- Podczas uroczystości otwarcia wystawy w Parlamencie Europejskim nie doszło – jak podawały media – do zablokowania mównicy przez ekologów – powiedziała prof. B.Kudrycka.

- To był element programu. Studenci Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku przygotowali specjalny performance, podczas którego wykonali pieśń o żubrze w języku angielskim. Greenpeace nie miał nic do tego. Było to bardzo ciekawe, ponieważ studenci podczas swojej prezentacji przemieszczali się po miejscu wystawy i recytowali XVI wieczny utwór. Ekolodzy jedynie wystawili swoją planszę z hasłem „Stop Via Baltica” – i na tym ich aktywność się zakończyła. Ekolodzy pojawili się już po moim wystąpieniu i nie było mowy o żadnym paraliżu uroczystości.

- Cały czas był realizowany program otwarcia.
- Wystawa w Parlamencie Europejskim była wielkim sukcesem. Jestem bardzo zadowolona, że tak wielu parlamentarzystów i urzędników przyszło na jej otwarcie. Nie bez znaczenia był również fakt, że w tym samym czasie trwała w Parlamencie konferencja o turystyce europejskiej – wielu jej uczestników również odwiedziło naszą prezentację. Wszyscy są oczarowani urodą zdjęć, obrazu Tarasewicza oraz zwierzętami. Ulotki znikają jak świeże bułeczki. Jestem przekonana, że w tym roku Podlaskie odwiedzi jeszcze większa liczba turystów z Europy – podsumowała współorganizatorka wystawy eurodeputowana Barbara Kudrycka.Wieczór zakończył koncert filharmoników Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz chóru Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

Spotkanie z Radcą Ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE - Jerzym Drożdżem.7 czerwca członkowie delegacji oficjalnej w składzie – Karol Tylenda – członek Zarządu Województwa oraz dyrektorzy z Urzędu Marszałkowskiego- Halina Rutkowska, Bożena Bednarek, Magdalena Łyżnika Sanczenko, a także przedstawiciel województwa podlaskiego w Brukseli Małgorzata Masłowska spotkali się w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli z Radcą Ministrem Jerzym Drożdżem.
Minister Drożdż zaprezentował strukturę polskiej instytucji, omówił zadania i główne kwestie jakimi zajmuje się Stały Przedstawiciel przy Unii Europejskiej.Rozmawiano m.in. na temat możliwości pracy młodych mieszkańców województwa podlaskiego w instytucjach unijnych, a także środków unijnych – wykorzystania unijnego wsparcia w latach 2004-2006 oraz możliwości i perspektyw związanych z pomocą unijną w nowej perspektywie finansowej – 2007 – 2013.

Członek Zarządu Województwa - Karol Tylenda pytał natomiast o możliwości wsparcia dla naszego regionu, interesowała go kwestia zabiegania o interesy Podlaskiego.
Według Ministra najlepszym sposobem na lobbing jest działalność biura regionalnego w Brukseli. To zdaniem Drożdża najpewniejszy sposób zabezpieczania swoich interesów.  

                           Przekazanie "Kantaty Żałobnej"

Najbardziej wzruszającą chwilą trzech podlaskich dni w Belgii było uroczyste przekazanie merowi miasta Liege - Willemu Demeyerowi przez dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Marcina Nałęcz - Niesiołowskiego w Białymstoku oryginału partytury „Kantaty żałobnej” – autorstwa belgijskiego kompozytora Alberta Dupuis. Partytura została odnaleziona niedawno na strychu jednego z białostockich domów.Ten gest – prawdopodobnie zaowocuje stałą współpracą.
Jak najszybciej przedstawię radzie miejskiej projekt takiej współpracy. Bo bardzo doceniam to, co zrobiliście. To mnie bardzo wzruszyło mówił mer Liege.

W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli członkowie delegacji oficjalnej Województwa Podlaskiego - Przewodniczący Sejmiku Województwa Zbigniew Krzywicki, członek Zarządu Województwa Karol Tylenda oraz dyrektorzy Halina Rutkowska i Bożena Bednarek.


Marcin Nałęcz - Niesiołowski (na fot. z prawej) przekazuje partyturę merowi Liege

Po tym wzruszającym momencie orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonała pierwszy raz po 70-ciu latach ten utwór.
Na koncert do Opery w Liege przybył osobiście Ambasador RP w Królestwie Belgii Iwo Byczewski – wraz z małżonką – wybitną polską aktorką Anną Nehrebecką. Kilkaset osób uczestniczących w tej wyjątkowej muzycznej uczcie podziękowało podlaskim filharmonikom kilkuminutową owacją.

           Wielobranżowa Misja Gospodarcza do Belgii

Podlaska misja gospodarcza toczyła owocne rozmowy z belgijskimi przedsiębiorcami. Niektóre – bardzo konkretne.Do spotkania biznesmenów doszło w czwartek 8 czerwca w siedzibie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP.- Kilka lat temu rozmowy o współpracy gospodarczej prowadzone były na bardzo ogólnym poziomie. Teraz – po rozszerzeniu Unii sytuacja się zmieniła. Teraz przyszedł czas na konkrety – stwierdził Karol Tylenda.

- Wierzę, że uda się wspomóc ten najpiękniejszy – lecz zarazem jeden z najuboższych regionów całej Wspólnoty. Liczę, że uda się zachęcić belgijskich przedsiębiorców do współpracy z podlaskimi firmami - dodał.

Podczas pierwszej części, podlascy przedsiębiorcy oraz oficjalna delegacja województwa podlaskiego na czele z Karolem Tylendą - członkiem Zarządu Województwa spotkała się z Jackiem Piłatkowskim, I Radcą Handlowym Ambasady RP w Belgii. Po przerwie do Ambasady dotarli belgijscy biznesmeni zainteresowani nawiązaniem współpracy gospodarczej. Belgowie mogli zapoznać się z ofertą podlaskich firm uczestniczących w misji.
Po oficjalnym powitaniu i prezentacji przystąpiono do bezpośrednich i indywidualnych rozmów biznesowych.

                                     Wieczór Podlaski

8 czerwca, w ramach kampanii „CZAS na PODLASKIE” w Przedstawicielstwie RP przy UE odbył się „Wieczór Podlaski”.

Wieczór Podlaski stanowił podsumowanie podlaskiej obecności w Brukseli. Był też doskonałą okazją do kuluarowych rozmów, podczas których w Belgii załatwia się wiele ważnych spraw. Takie rozmowy – w nieco swobodniejszej – niż przy stole konferencyjnym atmosferze pozawalają na nawiązanie wartościowych znajomości i zabieganie o interesy. Wieczór Podlaski był także okazją do pokazania wielokulturowości naszego regionu.

Wieczór uroczyście otworzyli – w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego – Zbigniew Krzywicki – Przewodniczący Sejmiku Województwa oraz Ambasador Marek Grela.

W wieczornym spotkaniu uczestniczyli między innymi wchodzący w skład delegacji oficjalnej - przedstawiciele Województwa Podlaskiego - Zbigniew Krzywicki - Przewodniczący Sejmiku Województwa, Karol Tylenda - członek Zarządu Województwa, a także eurodeputowani, przedstawiciele polskich regionów, zagranicznych regionów partnerskich, z którymi Podlaskie ściśle współpracuje, członków organizacji Peryferyjnych Regionów Morza Bałtyckiego (CPMR), Komitetu Społeczno – Ekonomicznego, Polskiej Organizacji Informacji Turystycznej, Stowarzyszenia Małych – Średnich Przedsiębiorstw w Brukseli, pracownicy polskiej ambasady i konsulatu, Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Regionów (CoR), dziennikarze polskich mediów akredytowanych w Brukseli, przedstawiciele polonii oraz podlascy przedsiębiorcy uczestniczący w Wielobranżowej Misji Gospodarczej do Belgii, belgiscy biznesmeni - w sumie prawie 200 osób.

- Witam Państwa na uroczystości zorganizowanej przez region Podlaski. Bardzo cieszę się z obecności Podlaskiego w Brukseli. Na sali mamy też grupę biznesmenów z podlaskiego, są z nami także przedstawiciele instytucji europejskich – powiedział Ambasador Marek Grela.

Wieczór stał się także doskonałą okazją do rozmów kuluarowych podlaskich przedsiębiorców z przedstawicielami unijnych instytucji i polskich dyplomatów.Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przygotował stół regionalny, na którym znalazły się takie podlaskie specjały jak kartacze, pierogi, sękacze, wędliny, smalec, ogórki kiszone czy piwo jałowcowe. Potrawy przygotowało Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka z Ciechanowca. Goście wieczoru podlaskiego mogli też poznać produkty regionalne nagrodzone w konkursie na Podlaską Markę Roku 2004 i 2005 w kategorii Smak.

- Macie oryginalną kuchnię i przyrodę i to powinno stać się atutem waszego regionu - powiedziała po prezentacji przedstawicielka Unii Europejskiej.

W spotkaniu wziął udział słynny polski tenor Marek Torzewski, na stałe mieszkający w Belgii. Powiedział, że nasz region jest mu szczególnie bliski, bo jego żona Barbara jest białostoczanką.

 


                           

 

Autor JM