Dodana: 9 marzec 2011 09:23

Zmodyfikowana: 9 marzec 2011 09:23

Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie

Promocja albumu "Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie" odbędzie się jutro, 10 marca (czwartek) godz. 17.00 w Ratuszu (Muzeum Podlaskie w Białymstoku).

Niezwykle przychylne przyjęcie przez Czytelników pierwszego wydania  Zdobnictwa drewnianych domów na Białostocczyźnie autorstwa dra Artura Gawła skłoniło wydawnictwo Orthdruk do wznowienia tej książki

O książce: Drugie wydanie Zdobnictwa drewnianych domów na Białostocczyźnie zostało znacznie rozszerzone i wzbogacone. W albumie możemy zobaczyć najpiękniejsze przykłady zdobnictwa architektonicznego w regionie, począwszy od widoków całych domów, poprzez takie detale jak ganki, drzwi, naroża, listwy podokapowe po ozdobne, kowalskie zamki drzwi i zawiasy, czy też snycerskie zdobienie tramów - belek umieszczanych w dziewiętnastowiecznych chałupach pod pułapem. Zamieszczono w nim znacznie więcej fotografii (ponad 300) oraz rysunków (około 250). Książka jest  w trzech językach - oprócz polskiego mamy pełne tłumaczenie tekstu na język angielski i niemiecki. Album zawiera bibliografię przedmiotu, indeks 250 miejscowości, w których wykonano rysunki i fotografie wraz z mapą obszaru, z którego zebrano materiał do książki.

O autorze: autorem albumu jest dr Artur Gaweł, etnograf, od 2008 kierownik Białostockiego Muzeum Wsi, oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, prezes białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, autor licznych artykułów i publikacji na temat kultury ludowej Podlasia, wieloletni członek komisji oceniającej zgłoszone budynki w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Budownictwa Wiejskiego w województwie podlaskim.
Książka to plon blisko dwudziestu lat badań terenowych autora, co sprawia, iż  album ma walor także archiwalny, gdyż w ciągu tych dwóch dekad wiele opisanych i sfotografowanych przez autora domów i detali zdobniczych przestało istnieć.

Czytelnicy: Książka jest adresowana do miłośników drewnianego budownictwa i wszystkich zainteresowanych tradycyjną kulturą Podlasia. Zamieszczona w książce mapa z miejscowościami, w których wykonano fotografie i rysunki opisanych domów pozwala wybrać się w podróż trasą ginącej już niestety drewnianej architektury. Autor ma nadzieję, że album stanie się praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy chcieliby wskrzesić tę tradycję. Czytelnicy znajdą w nim wzorniki tradycyjnych ozdób, pomocne w dekoracji swoich, nowo budowanych domów. 

Źródło: Białostockie Muzeum Wsi

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook