Dodana: 23 marzec 2011 09:03

Zmodyfikowana: 23 marzec 2011 09:03

Poliglota 2011. Drugie starcie

Nie tylko znakomitą znajomością gramatyki i słówek w dwóch obcych językach musieli wykazać się uczestnicy międzyszkolnego konkursu Poliglota 2011. Do drugiego etapu przystąpiło kilkudziesięciu gimnazjalistów z podlaskich szkół.

Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Społecznych STO w Białymstoku, we współpracy z białostockim oddziałem stowarzyszenia PROF-EUROPE, Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO,  wydziałem filologicznym UwB, ośrodkiem Alliance Francaise w Białymstoku i Ambasadą Francji w Warszawie. Patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa podlaskiego.
 
- Jego uczestnikami mogą być gimnazjaliści, którzy w bardzo dobrym stopniu opanowali nie tylko gramatykę dwóch wybranych języków obcych i posługują się bogatym słownictwem oraz poprawną wymową, ale też umieją wypowiedzieć się na tematy z życia codziennego i posiadają rozległą wiedzę o krajach dwóch wybranych obszarów językowych – mówi Ewa Tyburczy z ZSS STO, organizatorka konkursu.
 
Podczas konkursu młodzież sprawdza swoje umiejętności w dwóch językach: angielskim oraz do wyboru - francuskim lub niemieckim.

Do drugiego etapu przeszli uczniowie, którzy najlepiej zaliczyli pisemny test z pierwszego, jesiennego etapu. Poszczególne szkoły wyłoniły po trzech najlepszych poliglotów i to oni przystąpili do międzyszkolnych eliminacji, które odbyły się w Społecznym Gimnazjum nr 8 STO. Ten etap polegał na rozwiązaniu dwujęzycznego testu oraz zadań łączących wybrane języki.

Zdaniem uczestniczących w nim gimnazjalistów testy były dość trudne, ale większość z nich poradziła sobie z nimi. Podkreślali też zgodnie, że udział w konkursie to dla nich głównie potwierdzenie własnych umiejętności.

- Możemy sprawdzić się i porównać swoje osiągnięcia, a wyzwanie jest tym większe, że potrzebna jest znajomość dwóch języków. Po raz pierwszy spotkałem się z takim konkursem. To duża satysfakcja– mówił Kuba z jednego z białostockich gimnazjów. 

Uczniowie, którzy uzyskają najlepsze wyniki w tym etapie przejdą do finału, składającego się z dwóch części- pisemnej (test w formie pisemnej i dyktando) oraz ustnej – prezentacji multimedialnej, komentowanej w dwóch językach.

Najlepsi zdobędą nagrody główne - semestralne kursy językowe w białostockich szkołach językowych  oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Społeczne Koło Terenowe nr 91 STO. Finał odbędzie się 29  kwietnia w Społecznym Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku, przy Fabrycznej 10.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook