Dodana: 18 marzec 2011 08:43

Zmodyfikowana: 18 marzec 2011 08:43

Pieśni lirnicze w skansenie w Koźlikach n/Narwią

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszają na warsztaty ukraińskich i polskich pieśni lirniczych, które odbędą się w dniach 18-20 marca br. w skansenie w Koźlikach n/Narwią.

Warsztaty poprowadzi Serhij Petryczenko.

Serhij Petryczenko pochodzi z Kijowa, gdzie przez 14 lat śpiewał w chórach amatorskich i profesjonalnych, m. in. Państwowym Męskim Chórze Ukrainy. W latach 1988-91 aktor kijowskiego Teatru Studio „Wydybaj” i uczestnik polsko - ukraińskich wypraw etnomuzykologicznych na Huculszczyznę, Pokucie i Bukowinę. Od 1992 jest aktorem Teatru Węgajty i śpiewakiem Scholi Teatru Węgajty. Współpracował z ukraińską redakcją Radia Olsztyn oraz tygodnikiem ukraińskim Nasze Słowo. Śpiewa w chórze parafii prawosławnej w Olsztynie i w Chórze Belcanto. Od 2001 roku prowadzi w ramach Scholi program autorski „Kanty i psalmy” poświęcony polsko – ukraińskim związkom kulturowym w XVII w. Zajmuje się ukraińską tradycją lirniczą.

Tak opowiada o marcowym spotkaniu z pieśnią lirniczą:

Na warsztat weźmiemy utwory z Bohohlasnyka Poczajewskiego – XVIII-wiecznego cerkiewnego śpiewnika, pieśni spisane od lirników w XIX wieku oraz pieśni z repertuaru Iwana Własiuka – jednego z ostatnich lirników Polesia (zm. 1991 r.). Sprawdzimy też jak wyglądały XVIII-wieczne zapisy pieśni, jak przez stulecia zmieniał się język i środki wyrazu twórczości lirników. Prześledzimy dzieje Adama i Ewy, Noego oraz wiele innych, nie tylko biblijnych historii. Uczestnicy nauczą się przygotowywania liry do gry (zakładanie wacików, kalafoniowanie strun, strojenie etc.), zapoznają się z podstawami gry na lirze. Mile widziane własne instrumenty !!!

Zajęcia odbędą się w skansenie w Koźlikach n/Narwią, start 18 marca o godz. 18.00

Zapraszamy również 20 marca (niedziela) o godz. 13.00 do Skansenu na mini prezentację pieśni z towaryszeniem liry. Zaśpiewają uczestnicy warsztatów, zagra i zaśpiewa Serhij Petryczenko.

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 60 zł/os.

Koszt noclegu w skansenie: 10 zł.

Liczba miejsc ograniczona.

Informacje i zapisy: jcharytoniuk@gmail.com

Do lat 30-tych XX wieku wędrownych lirników śpiewających nabożne pieśni można było spotkać w czasie rozmaitych świąt, odpustów czy po prostu na ulicy. Lira korbowa była instrumentem rozpowszechnionym w całej Europie. Na zachodzie - w Hiszpanii, Francji, Niemczech, na Węgrzech - pełniła rolę instrumentu akompaniującego do tańca, zaś w Polsce, a przede wszystkim na Białorusi i Ukrainie, lira towarzyszyła śpiewowi.

Specyficzne brzmienie instrumentu – „ciągnący” dźwięk wydobywany za pomocą drewnianego koła pocierającego struny, swoistego niekończącego się smyczka – współgra z charakterem wykonywanych utworów. Repertuar lirników to głównie pieśni nabożne: pokutne, moralitety, pieśni o życiu Jezusa i świętych, ale także pieśni świeckie, a nawet frywolne. Wiele z nich powstało w środowisku uczonych, związanych z Akademią Kijowsko-Mohylańską. Inne zostały stworzone przez samych lirników, bądź zaadaptowane z tradycji ludowej.

Warsztaty są organizowane w ramach projektu Wyśpiewać podlaską tradycję - rok obrzędowy w pieśniach i rękodziele, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook