Dodana: 16 marzec 2011 08:01

Zmodyfikowana: 16 marzec 2011 08:01

Nowe oblicze samorządów

Gminy: Choroszcz, Czyże, Hajnówka, Milejczyce, Narewka i Sokółka, miasto i gmina Czarna Białostocka, miasto i gmina Supraśl oraz powiat siemiatycki i miasto Siemiatycze  z województwa podlaskiego przystąpiły do realizacji projektu Decydujmy razem, największego projektu w Polsce poświęconego partycypacji społecznej.

Jego głównym celem  jest przygotowanie administracji samorządowej do partycypacyjnej współpracy z mieszkańcami.

Dlaczego partycypacja jest ważna?
Partycypacja społeczna polega na świadomym oraz aktywnym udziale obywateli w podejmowaniu decyzji dotyczących ich powiatu, gminy, dzielnicy.  Partycypacyjny model współpracy, zgodny ze standardami Unii Europejskiej, zwiększa społeczne zaangażowanie i współodpowiedzialność za decyzje podejmowane na poziomie samorządów. Prowadzi to do poprawy jakości dokumentów programowych gmin i powiatów, co w kolejnych etapach przekłada się na skuteczniejsze i efektywniejsze działania samorządów pozwalające zaspokoić potrzeby lokalnych mieszkańców. Z kolei mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe mogąc współtworzyć politykę swojej gminy czy powiatu, zyskują poczucie kontroli na tym co dzieje się w ich regionie, mogą lepiej poznać i ocenić działania wybranych przez siebie samorządowych reprezentantów.

Co zyskają samorządy, które przystąpiły do projektu?
W ramach projektu przedstawiciele samorządów lokalnych, pełniących rolę animatorów partycypacji społecznej, wraz z lokalną społecznością będą współpracować przy planowaniu i realizacji działań w obszarze czterech polityk publicznych: zatrudnienia, integracji społecznej, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju. Pracownicy  108 gmin i powiatów z terenu całej Polski będą uczestniczyć w cyklu zajęć edukacyjnych a część z nich, w zależności od przyjętej metody, otrzyma wsparcie doradcze podczas spotkań z mieszkańcami.
Oczekiwanym rezultatem projektu ma być włączenie wypracowanych podczas jego trwania rozwiązań do strategii powiatu, gminy, dzielnicy a w szczególności zachęcenie do współpracy samorządu z środowiskami lokalnymi i wypracowanie nawyku tej współpracy przy tworzeniu i wdrażaniu kolejnych dokumentów jednostek samorządu terytorialnego.

”Decydujmy razem" to systemowy projekt realizowany przez siedmiu partnerów: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie CAL, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Instytut Spraw Publicznych, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz Fundację Fundusz Współpracy. Wszystkie organizacje mają wieloletnie doświadczenie w działaniach na rzecz samorządu i społeczności lokalnych.  Projekt  „Decydujmy razem  - wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz w podejmowaniu decyzji publicznych" to część Działania 5.3 - "Wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

www.decydujmyrazem.pl
kontakt@decydujmyrazem.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook