Dodana: 8 marzec 2011 08:37

Zmodyfikowana: 8 marzec 2011 08:37

Marcowe kino

„1968. Szczęśliwego Nowego Roku” to kolejna propozycja Klubu Filmowego. Już w czwartek 10 marca, o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Wojska w Białymstoku. Wstęp wolny.

Jest marzec 1968 roku – miesiąc demonstracji i strajków na wyższych uczelniach. Trwają demonstracje studenckie, na szczytach PZPR toczy się walka o władzę i przeprowadzane są czystki polityczne, a w tym wszystkim Agnieszka i Piotr – zakochują się w sobie.

Agnieszka Bergman to młoda dziewczyna, której ojciec jest sekretarzem KC. Pewnego dnia, podczas jej noworocznego pobytu w górach, odwiedza ją ojciec. Wdaje się w dyskusję z jej kolegami, podczas której padają ostre słowa krytyki pod adresem władz i na temat ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej w kraju.
Niedługo potem zaczynają się w Polsce demonstracje marcowe. Agnieszka, wraz ze swoim chłopakiem Piotrem, postanawia włączyć się w akcję i pomagać strajkującym. Zostaje zatrzymana przez tajniaków czuwających przed Politechniką. Ucieka im i chroni się na uczelni. Zatrzymany jest również przyjaciel Piotra - Jacek. Zastraszony przez przesłuchujących, sypie kolegów. Piotr musi się ukrywać. Wyjeżdża nad morze, a z nim Agnieszka. Zachowanie i postawa Agnieszki stają się pretekstem do usunięcia jej ojca z KC. W PZPR trwa walka o władzę, stronnictwo partyzantów usiłuje poddać manipulacji żywiołowe wystąpienia studenckie, rozpętuje antysemicką kampanię. Piotr, aresztowany i osadzony w więzieniu, zostaje zmuszony do emigracji. Agnieszka postanawia zerwać z rodzicami i wyjechać z Piotrem.

1968. Szczęśliwego Nowego Roku” to jeden z pierwszych filmów o wydarzeniach marcowych, a zarazem próba kina politycznego w wykonaniu Jacka Bromskiego, znanego głównie z lżejszego repertuaru („Zabij mnie, glino”, „Sztuka kochania”, „Dzieci i ryby”, „U Pana Boga za piecem”).
Na pokaz filmu zapraszamy 10 marca (czwartek), o godz. 17.00 do Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku.

Wstęp wolny.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook