Dodana: 10 marzec 2011 12:54

Zmodyfikowana: 10 marzec 2011 12:54

Jubileusz XXX-lecia Orkiestry Dętej w Czarnej Białostockiej

Od przeszło 30 lat Orkiestra Dęta w Czarnej Białostockiej towarzyszy mieszkańcom podczas ważniejszych uroczystości kościelnych i państwowych. Poprzez prezentowaną muzykę podtrzymuje i propaguje tradycję regionu oraz zwyczaje Podlasia, czego przykładem może być udział w znanym filmie „U Pana  Boga w ogródku”.

Organizatorem uroczystości jubileuszowych był Dom Kultury w Czarnej Białostockiej związany od początku z orkiestrą. Po mszy w kościele pw. Św. Rodziny odprawianej w intencji wszystkich członków orkiestry grających w ciągu minionych lat obchody rozpoczęły się w Domu Kultury. Zebrani goście mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej w Czarnej Białostockiej pod kierownictwem Mirosława Mickiewicza. Prowadzący, dyrektor Domu Kultury Grzegorz Bogdanowicz powitał zaproszonych gości: włodarzy miasta w osobach Burmistrza Czarnej Białostockiej - Tadeusza Matejko,  Z-cy Burmistrza - Agnieszki Tarkawian, Przewodniczącej Rady Miejskiej - Anny Matląg oraz radnych, Wicestarosty Powiatu Białostockiego - Jolantę Den,  Dyrektora WOAK-u - Andrzeja Dyrdała, ks. Proboszcza - Jerzego Buzuna, ks. Wojciecha Rogowskiego i ks. Janusza Wiśniewskiego – Dyrektora Radio „i”, oraz wszystkich byłych, i obecnych członków orkiestry dętej, a także jej sympatyków. 

Krótki rys historyczny dotyczący orkiestry przedstawił jeden z wieloletnich członków Zbigniew Ludwicki. Wspominał on inicjatora powstania orkiestry ks. proboszcza parafii pw. Świętej Rodziny Henryka Glinko. Temat szerzej rozwinął obecny na uroczystościach pierwszy dyrygent orkiestry Stanisław Pogan pochodzący ze Śląska. – Orkiestra działała przy „Agromie” jeszcze  przed powstaniem parafii pw. Św. Rodziny. Pierwszy występ miał miejsce w roku 1960 podczas uroczystości pierwszomajowych na stadionie miejskim.  Inicjatorami powstania orkiestry byli nieżyjący już ks. Henryk Glinko i  Jan Proskień, oraz obecny dziś p. Kimsza. W tamtym okresie zakładałem 36 orkiestr na terenie dawnego województwa białostockiego.  Według koncepcji ks. Henryka repertuar orkiestry stanowić miały pieśni polskie, zarówno kościelne jak i ludowe. A, że takie opracowania na orkiestrę nie były dostępne, sam pisałem i opracowywałem pieśni. Jak wielkim uznaniem cieszyła się orkiestra może świadczyć fakt, że często braliśmy udział w znaczących uroczystościach kościelnych min. w Częstochowie. W najlepszym okresie liczyła 32 osoby i 40 uczniów. Moim pragnieniem było, aby młodzi ludzie grający w orkiestrze mieli wykształcenie muzyczne. Dzisiaj cieszę się, że praca włożona przez te wszystkie lata nie poszła na marne. To co zostało zaszczepione procentuje dziś – wielu z nich występuje w zawodowych orkiestrach w kraju i na świecie, czy też sami dyrygują. Optymizmem napawa obecność wielu młodych osób z wykształceniem muzycznym i że orkiestra rozwija się, idzie z duchem czasu wprowadzając nowe utwory do swojego repertuaru – Jak dyrygent dyryguje, tak orkiestra gra – podsumował Zbigniew Ludwicki.

Orkiestra w Czarnej Białostockiej jest jedną z nielicznych tak długo istniejących i czynnych orkiestr dętych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniając zaangażowanie wszystkich osób przychylił się do wniosku Domu Kultury i przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z rąk Burmistrza Tadeusza Matejko odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał pierwszy wieloletni dyrygent orkiestry Stanisław Pogan, natomiast Jerzy Ostynowicz w imieniu orkiestry odebrał „Orkiestra Dęta w Czarnej Białostockiej”i odznaczenie to przekazał na ręce ks. Jerzego Buzuna obecnego proboszcza parafii pw. Św. Rodziny w celu umieszczenia w kościele - miejscu najbardziej godnym.

W podziękowaniu za pracę i włożony wysiłek chwilą ciszy zebrani uczcili pamięć zmarłych członków orkiestry: Jana Proskień, Zygmunta Galeja,  Jerzego Litwina,  Edwarda Puciłowskiego, Stanisława Suchockiego, Wojciecha Walko,  Eugeniusza Pawluczuka, Wiesława Zaniewskiego, Wiesława Fiedziukiewicza. Byli to ludzie, którzy odeszli i każda z tych osób pozostawiła własną cegiełkę w tworzenie i rozwój dzisiejszych Jubilatów.

Okazjonalne pamiątki z okazji Jubileuszu wręczyli: Burmistrz Tadeusz Matejko i Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Matląg oraz ks. Jerzy Buzun.

Były kwiaty, wspomnienia i życzenia od zaproszonych gości dla szanownych Jubilatów. Przewodnicząca RM Anna Matląg w imieniu mieszkańców podziękowała za to, - …że orkiestra zawsze była, że nie było uroczystości kościelnej czy państwowej bez jej udziału.

Wicestarosta Powiatu Białostockiego Jolanta Den podziękowała za minione 30 lat jako mieszkanka naszego miasta i z racji pełnionej funkcji. Odczytała list gratulacyjny od Starosty Wiesława Pusza z najserdeczniejszymi życzeniami dla Orkiestry.  

Andrzej Dyrdał podkreślił znaczący wkład orkiestry w rozwój kultury naszego województwa. Na ręce Mirosława Mickiewicza przekazał list skierowany do orkiestry i grawerton.

Dyrektor Domu Kultury wręczył podziękowania dla instytucji i sponsorów: Urzędu Miejskiego w Czarnej Białostockiej, WOAK-u w Białymstoku  „Karczmie za Płotem”, Trio „AKORD” i p. Janowi Targońskiemu.

Po wręczeniu odznak i pamiątek z okazji Jubileuszu wystąpiła młodzieżowa sekcja Orkiestry Dętej w Czarnej Białostockiej.

Po występach artystycznych zaproszeni goście i Jubilaci bawili się przy muzyce „Trio AKORD” do białego rana. Wspomnienia i spotkania niektórych osób po latach wytworzyły wspaniałą atmosferę, która udzieliła się wszystkim obecnym na Jubileuszu.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook