Dodana: 24 marzec 2011 06:59

Zmodyfikowana: 24 marzec 2011 06:59

Cerkiewki południowo-wschodniej Polski w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu zaprasza 26 marca 2011 r. na otwarcie wystawy czasowej fotografii pod tytułem "Cerkiewki południowo - wschodniej Polski - perełki architektury sakralnej"

Wydarzenie będzie miało miejsce 26 marca 2011 o godz. 14.00 w dworku myśliwskim w Ciechanowcu przy ul. Pałacowej 5.

„Bieszczadzkie szlaki, prowadzące przez Halicz, Tarnicę, Bukowe Berdo, Połoninę Wetlińską i Caryńską, czy też dziesiątki innych urokli­wych miejsc i miejscowości, od lat przyciągają tysiące miłośników turystyki górskiej. W niepowtarzalny krajobraz bieszczadzki na stałe wpi­sały się też cerkiewki (obiekty sakralne obrządku wschodniego), z których znaczną część można zaliczyć do perełek sakralnej architektury drewnianej. Każda z tych budowli, ocalała w cudowny sposób, ma swoją historię pisaną przez dawną, zamieszkującą na tych terenach lud­ność łemkowską czy bojkowską, a także przez współczesnych mieszkańców. Zgodnie z wcześniejszą tradycją na miejscu spalonych cerkwi budowano nowe. Tak też było z uległą pożarowi w 2006 r. cerkwią w Komańczy, którą wybudowano w 1802 r., w dwa lata po spalonej wcześniej. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Spośród zaś istniejących obiektów kilka powróciło do nas w 1951 r. w wyniku ko­rekty granic. (..) bieszczadzkie cerkiewki pokazują, jak duże zróżnicowanie architektoniczne występowało w tym terenie w zależności od za­mieszkującej grupy etnicznej czy zasobności właścicieli wiosek i jej mieszkańców. Pomimo wielkiego „miru", jakim otoczone są cerkwie bieszczadzkie, można stwierdzić, że duża część spośród nich została zniszczona w sposób nieodwracalny, a wiele spośród ocalałych stra­ciło swoje bezcenne wyposażenie. W sposób zamierzony lub niekiedy przypadkowy wiele zabytków architektury sakralnej przepadło bez­powrotnie. Obok pięknych cerkwi bieszczadzkich pozostało wiele równie pięknych obiektów łemkowskich, cerkiewek szerokiego pasa Pod­karpacia czy choćby tomaszowsko-hrubieszowskich. W ochronie tych zabytków niedocenianą rolę stanowi przejmowanie ich w użytkowanie przez kościoły rzymskokatolickie. Prowadzone przez wiernych remonty i konserwacja ocaliły wiele obiektów, włącznie z ikonostasami/"

Janusz Laskowski Wędrówki po bieszczadzkich cerkiewkach. „Aktualności Akademii Rolniczej w Lublinie" 2007, nr 4, s. 16-18.

Materiały od Organizatora.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook