Dodana: 8 marzec 2011 12:55

Zmodyfikowana: 8 marzec 2011 12:55

Białostocka Wykończalnia Tkanin rozszerza zakres działalności

Białostocka Wykończalnia Tkanin rozszerza zakres działalności. Umożliwi to najnowsza inwestycja - w pełni skomputeryzowana maszyna do barwienia tkanin, warta kilka milionów zł.

BWT, należąca do grupy Andropol, zajmuje się produkcją, drukiem i farbowaniem tkanin. Jej sztandarowy wyrób to wysokojakościowe tkaniny mundurowe, o unikatowych parametrach, z których szyte są ubrania m.in. dla naszych żołnierzy w Afganistanie. W białostockim zakładzie powstają też specjalistyczne tkaniny, wykorzystywane przez służbę zdrowia, tkaniny zawodowe, odzieżowe, pościelowe i te przeznaczone dla segmentu HoReCa (hotele i restauracje).
Nowa inwestycja nie tylko pozwoli rozszerzyć asortyment i gamę kolorystyczną barwionych materiałów, ale przede wszystkim pomoże spełnić najwyższe standardy jakości tkanin mundurowych, określane według kryteriów MON i NATO.

Urządzenie niemieckiej firmy Monforst ma imponujące rozmiary (ok. 30 m) i jest całkowicie skomputeryzowane. To tzw. barwiarka ciągła, co oznacza, że jest w stanie pokryć farbą każdą ilość tkaniny, na jaką zostanie zaprogramowana.
- Przed zakupem jeździliśmy do Niemiec, by skonfigurować maszynę, wyposażyć ją we wszelkie niezbędne elementy i przeprowadzić pierwsze próby technologiczne – mówi prezes BWT, Krzysztof Spólnicki. – To maszyna z najwyższej półki w swojej klasie, w dodatku zasilana gazem, więc nie tylko ekologiczna, ale też wydajna i oszczędna. Andropol może wygrać z konkurencją tanich tekstyliów ze Wschodu jedynie poprzez produkcję wysokiej jakości tkanin, wytwarzanych w krótkich seriach, ściśle pod zamówienia klientów. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w tak nowoczesny sprzęt i właśnie finalizujemy kupno.

Choć nowa barwiarka jest w pełni zautomatyzowana, w farbiarni znalazły pracę już cztery osoby, a kilka kolejnych ma szansę na zatrudnienie. O fachowców w branży tekstylnej jednak trudno. 
- Na rynku nie tylko brakuje operatorów maszyn włókienniczych, ale też nie ma kto kształcić ich następców, bo szkolnictwo zawodowe praktycznie nie istnieje. Możemy więc liczyć tylko na siebie. Dlatego zamierzamy zatrudnić  młodych ludzi i wyszkolić ich we własnym zakresie – mówi Krzysztof Spólnicki.

Obecnie BWT zatrudnia 144 osoby.

Andropol SA jest krajowym liderem w produkcji tkanin bawełnianych oraz tkaniny z mieszanek bawełny z włóknami syntetycznymi i jedną z nielicznych już, dużych firm, działających w branży przemysłu lekkiego. W skład grupy wchodzą spółki z branży tekstylno-włókienniczej z Białegostoku i Andrychowa.


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook