Dodana: 22 marzec 2011 10:55

Zmodyfikowana: 22 marzec 2011 10:55

23 marca Dzień Dla Świadomosci Raka Jelita Grubego

Firma CEFARM Białystok S.A. i Stowarzyszenie Europacolon Polska zachęca Polaków do zwrócenia uwagi na „śmiertelnie” poważny problem, jakim jest rak jelita grubego. Wciąż rosnąca dynamika rozprzestrzeniania się tego nowotworu wskazała na konieczność zintensyfikowania  działań edukacyjnych.

Jak mówić o chorobie odbytu i jelit, temacie tak wstydliwym dla większości ludzi? Jak zachęcać do badań profilaktycznych?  Słowo „rak” straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań przesiewowych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. „ trudnej diagnozy”.

Od środy 23 marca br. w 47 aptekach CEFARM Białystok S.A. i 6 aptekach Centrum Farmaceutycznego Sp. z o.o. na terenie woj. podlaskiego i warmińsko – mazurskiego, farmaceuci będą zachęcać pacjentów w wieku od 40 lat do wykonania badań profilaktycznych, wręczając ulotkę  informacyjną na temat dostępnych badań. W aptekach akcja  potrwa do 31 marca b.r.

Fakty dotyczące stopnia zachorowalności są jednak alarmujące i jasno wskazują na konieczność uświadamiania społeczeństwa, że wcześnie wykryty rak jest wyleczalny.

Misja CEFARM_u  jest ZAWSZE W TROSCE O TWOJE ZDROWIE, dlatego firma prowadzi programy edukacyjne i popularyzuje zasady polityki zdrowotnej wśród pacjentów. Profilaktyka to najskuteczniejsza „broń” w zapobieganiu schorzeniom. Dlatego też planujemy i realizujemy akcje i programy profilaktyczne. Mają one pomóc w utrzymaniu zdrowia, stałym i skutecznym monitorowaniu jego stanu oraz w podejmowaniu szybkich działań w momencie wykrycia jakichkolwiek znamion choroby.

Do akcji przyłączyła się również firma Domowe Laboratorium, która produkuje TEST FOB, dzięki którym pacjenci mogą bez problemu w domowych warunkach przeprowadzić badanie pomocne w diagnozowaniu nowotworów jelita grubego.    

NAJNOWSZE DANE EPIDEMIOLOGICZNE

Stowarzyszenie Europacolon Polska ostrzega Polaków przed największym, obok raka płuca, zagrożeniem onkologicznym, tj. nowotworem jelita grubego. Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2008 r., w Polsce na ten nowotwór zachorowało ponad 14600 osób, a zmarło ponad 10400.

Dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest w Polsce najwyższa w Europie. Podobnie jak dynamika wzrostu umieralności na ten typ nowotworu jest jedną z najwyższych spośród wszystkich schorzeń nowotworowych w Polsce, szczególnie u mężczyzn, i jest znacznie wyższa niż w krajach Europy

Zachodniej i Północnej, gdzie umieralność zmniejsza się od wielu lat. Tempo wzrostu umieralności na raka jelita grubego w Polsce jest także bardzo wysokie w porównaniu do innych krajów Europy Środkowej. Porównując dostępne dane częstości zapadalności i umieralności na raka jelita grubego można uznać, że krajem najbardziej skutecznym w leczeniu tego typu raka w Europie są Włochy. Najmniej skuteczne są Węgry i Polska.


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook