Dodana: 16 październik 2006 06:32

Zmodyfikowana: 16 październik 2006 06:32

Dni Papieskie nad Wigrami

W dniach 14-15 października Dom Pracy Twórczej w Wigrach zaprasza na obchody Dni Papieskich.

Projekt jest częścią cyklu "Ścieżką Jana Pawła II...".

Program:

14 października
17:15 - Apel Obywatelski przy Skale Papieskiej w Wigrach
Kamień Papieski
18:00 – 18:30 – Fragmenty encyklik oraz poezja Jana Pawła II
Wykonawcy: Magdalena Zaborowska i Krzysztof Rudowicz
Galeria
18:30 – 19:00 – Koncert gitarowo-skrzypcowy
Wykonawcy: Elżbieta Kondzior – skrzypce, Szczepan Sześciło - gitara
Galeria

15 października
9:00 – 10:00 – Msza Święta
Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach
11:30 – 12:30 – Msza Święta
Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach
12:30 - Koncert Papieski
Adam Roszkowski - skrzypce
J.S.Bach - I Sonata g - moll na skrzypce solo, BWV 1001
Jan Roszkowski - wiolonczela
J.S.Bach - I Suita G - dur na wiolonczelę solo, BWV 1007
Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach
14:00 – Myśli Jana Pawła II
„Poezja i proza Karola Wojtyły” – prezentuje Teatr Lalki i Aktora „Co nieco” Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach – opieka artystyczna Joanna Łupinowicz
Sala Seminaryjna „Parlatorium”
15:00 – 18:00 – Projekcje filmowe, występy dzieci i młodzieży w hołdzie Ojcu Świętemu
Sala Seminaryjna „Parlatorium”
18:00 – Występ zespołu „Młode Jezioranki
Sala Seminaryjna „Parlatorium”
20:00 – Franciszek Racis z wnukami
Plac przed Apartamentem Papieskim
20:40 – Wielopokoleniowy zespół „Ruczaj”
Plac przed Apartamentem Papieskim
21:00 – Apel Jasnogórski
Plac przed Apartamentem Papieskim

Ponad rok temu zmarł Jan Paweł II. W tamtych pamiętnych dniach byliśmy świadkami, a jednocześnie uczestnikami niespotykanych dotychczas w życiu Polaków zdarzeń. Wielotysięczne tłumy zbierające się na placach, w kościołach, przemarsze do miejsc, które odwiedził Papież, miliony zapalonych zniczy, cisza, modlitwy o zdrowie, a potem za spokój duszy Papieża. To był bodaj pierwszy w powojennej historii Polski nie sterowany, nienakazany, spontaniczny odruch najgłębszego współczucia, żalu i poczucie straty kogoś bliskiego, a jednocześnie wielkiego autorytetu. Coś niewyobrażalnego było wtedy w każdym z nas z osobna, a także emanowało z rzesz ludzkich pogrążonych w żałobie, milczeniu i zadumie. Odnosiło się wrażenie, że śmierć Papieża, przywołując wielkie wydarzenia w naszej ponad tysiącletniej historii spowodowała, że w ciągu tych kilku dni Polacy na chwilę zstąpili w najgłębsze warstwy swojej tożsamości narodowej, a śmierć stając się jednym z tych wydarzeń wzmacniała naszą tożsamość. I tworzyła wspólnotę. To niepowtarzalne doświadczenie, które było naszym udziałem można określić tylko w kategoriach najgłębszej duchowości.

W tamtych dniach wielokrotnie zastanawialiśmy się, jaka będzie nasza przyszłość bez Jana Pawła II? Czy będziemy na tyle silni, mądrzy, roztropni, by radzić sobie bez Jego obecności?

Dziś, kiedy minęła już żałoba, musimy na nowo przyjrzeć się sobie: naszym planom, marzeniom, lękom zarówno w perspektywie dnia codziennego, jak i wyzwań globalnych wiedząc, że nie ma Go już wśród nas. Pozostaje w nas wdzięczna pamięć m.in. za pielgrzymki do Ojczyzny, które stawały się co kilka lat wielkim świętem narodowym. Dziś historia regionów, miast, miasteczek i wsi, które odwiedził Papież jest bogatsza o tamte wydarzenia.

Jednym z tych wyróżnionych regionów jest Suwalszczyzna. To drugie, po górach miejsce, w którym pragnął wypocząć, napawając się pięknem, ciszą i spokojem tej ziemi. Klasztor Wigierski stał się przystanią, w której się modlił, z której wyruszał w odwiedziny do okolicznych miasteczek, na przejażdżki statkiem po jeziorach i w odwiedziny do domu rodziny Bożeny i Stanisława Milewskich. Tamten czas był dla mieszkańców Suwalszczyzny świętem i wyróżnieniem.

Tegoroczne Święto Jana Pawła II nad Wigrami jest nawiązaniem zarówno do tamtych wydarzeń, jak i złożeniem hołdu Janowi Pawłowi II przez mieszkańców Suwalszczyzny. Pragniemy, by w tym dniu Klasztor nad Wigrami stał się miejscem wspólnej modlitwy i zadumy, by tak jak rok temu śmierć Jan Pawła II połączyła w jedności „wszystkie stany Rzeczypospolitej”, tak w tym dniu łączyła we wspólnej modlitwie i manifestacji różne środowiska i wspólnoty lokalne Suwalszczyzny. Zaproszenie przedstawicieli najstarszego pokolenia mieszkańców Suwalszczyzny: pana Franciszka Racisa, państwa Milewskich i zespołu „Młode Jezioranki”, „Ruczaj” do przewodzenia temu spotkaniu nie jest przypadkowe. Ich obecność jest odwołaniem się do pamięci pokoleń, ponieważ to pamięć tworzy naszą tożsamość.

Mamy nadzieję, że te spotkania na wzgórzu wigierskim na stałe wrosną w krajobraz kulturowy tego regionu Polski, a samo Święto Jana Pawła II nad Wigrami – organizowane w tym roku w ramach ogólnopolskiego „Pikniku obywatelskiego pro publico bono” będzie ważną okazją do zamanifestowania naszej solidarności jako wspólnoty rozwijającej się na fundamencie tego doświadczenia, jakim był Jego pontyfikat, do świadectwa pamięci o Nim i o naszych z Nim spotkaniach. Na świadomości tego w czym przejawiała się Jego świętość, i na czym polegał Jego patriotyzm powinna kształtować się nowa polska tożsamość.

Będzie to oczywiście także czas modlitwy za spokój Jego duszy. Organizatorom tego Święta przyświeca nadzieja, że w przyszłości za wstawiennictwem Jana Pawła II, jako błogosławionego i świętego, to miejsce – Wigry, nabierze nowego, głębszego znaczenia; zarówno dla mieszkańców tej ziemi, jak i dla coraz liczniej przybywających na Suwalszczyznę turystów i pielgrzymów.

Dom Pracy Twórczej w Wigrach.

***

Zobacz także:

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook