Dodana: 12 grudzień 2011 08:09

Zmodyfikowana: 12 grudzień 2011 08:09

Zapewnia się atmosferę życzliwości. Województwo Podlaskie

9 grudnia w białostockim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Tomaszewskiego. Wystawa dla zwiedzających jest czynna od 10 grudnia.



Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego jest efektem jego trwającej prawie rok podróży po województwie. Z 50 wybranych zdjęć powstanie album. Fotograf odwiedził różne zakątki regionu gdzie fotografował spotkanych przypadkowo ludzi i miejsca gdzie mieszkają, pracują.  Na wystawie nie znajdziemy zdjęć żubrów i bocianów ani urokliwych widoczków, poznamy Podlaskie przez pryzmat mieszkających tutaj ludzi.

Tomasz Tomaszewski jest cenionym fotografem pracuje między innymi dla "National Geographic. Do pracy nad albumem (ukaże się w połowie grudnia) i wystawą został zaproszony przez Departament Współpracy Zagranicznej i Promocji  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Album z fotografiami będzie wykorzystywany do promocji województwa w kraju i za granicą. Zdjęcia uzupełniać będą eseje Ignacego Karpowicza znanego pisarz  wyróżnionego między innym Paszportem „Polityki”.  

Uczyłem się tej krainy na zdjęciach wykonanych przez wielu moich zacnych kolegów zakochanych w województwie podlaskim. Wspaniałe, dziewicze lasy, ptaki i dzika zwierzyna, kręte i porośnięte szuwarami rzeki. Romantyczne fotografie, inne aniżeli z centralnej czy południowej Polsce. Kiedy pojawiłem się tutaj zimą, na początku 2011 roku obrazy, jakie jakie nosiłem w pamięci, skonfrontowane z rzeczywistością potwierdziły się. Zostałem urzeczony pięknem pejzażu, ale też jego uroda nie zaskoczyła mnie. Uznałem więc, że w tej sprawie wiele zostało już powiedziane i może właściwym pomysłem byłoby skierowanie uwagi w stronę ludzi, tych, którzy również tworzą rodzaj krajobrazu. Oni też szybko stali się bohaterami mojej opowieści i niektórych, spośród wielu poznanych, prezentuję na tej wystawie. Ludzie Podlasia. Zainteresowani i otwarci na obcego przybysza, tolerancyjni, jednocześnie niewzruszenie trwają przywiązani do własnego rytuału, własnej tożsamości. Oddaleni troszeczkę od iluzorycznej cywilizacji, czerpią ciągle ze starych, dobrych tradycji i wzorców, a dla mnie pozostaną ludźmi zwyczajnie bardziej ludzkimi. Gdziekolwiek bym się nie pojawił, uśmiechnięci i pozytywni, tworzą zawsze unikalną atmosferę. Atmosferę życzliwości. Tomasz Tomaszewski

- Ogromnie się cieszę, że udało się człowieka o takich kwalifikacjach i umiejętnościach namówić do współpracy przy promocji naszego regionu. Kiedy otrzymałem materiały dotyczące wystawy moją uwagę zwróciła jedna rzecz, że zafrapowało Pana w naszym regionie to, co i dla nas jest sprawą szczególnie istotną. Zwrócił Pan uwagę na człowieka, na ludzi żyjących w naszym regionie. Czytając Pana wypowiedzi o pracy nad projektem urzekło mnie to, w jaki sposób Pan o nich mówi. Dawno nie czytałem i nie widziałem, żeby ktoś tak pięknie pisał o ludziach z naszego regionu. – powiedział marszałek Jarosław Dworzański.

Tomasz Tomaszewski
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI - Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum,  Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

- Traktuję to jako wyróżnienie i ogromny przywilej, że mogłem wykonać tę pracę. Ukazanie województwa podlaskiego w nieco inny sposób, wydało mi się bardzo intrygującą propozycją i chętnie na nią przystałem. Poza niesprzyjającą aurą (przy. red. problemy z pogodą w czasie przygotowywania materiału fotograficznego) wszystko pozostałe było dla mnie miłą, odkrywczą przygodą. Samo województwo podlaskie mnie nie zaskoczyło, rzeczywistość potwierdziła to, co ukazywały zdjęcia moich kolegów - fotografów osiadłych w tym regionie. I chociaż robię zdjęcia pejzażowe to jednak mnie przede wszystkim interesuje człowiek. Uważam, że on jest ciągle nie opisany, jest dla mnie ciągle wielką tajemnicą. A tłumaczenie człowieka człowiekowi jest, moim zdaniem, jednym z najciekawszych wyzwań jakim fotografia może się poświęcić. Konfrontując swoje doświadczenia z innych podróży i projektów, muszę po wiedzieć, że pod tym względem Podlaskie jest miejscem wyróżniającym się. Tą inność zawarłem w tytule całego przedsięwzięcia. A mianowicie zaskoczyła mnie życzliwość, nie taka banalna, tylko życzliwość pochodząca z serca, z czegoś głębszego, co było dla mnie wiarygodne. To nie jest banał, ponieważ w dużej części naszego kraju, za sprawą wielu rzeczy, złego systemu w którym tak długo funkcjonowaliśmy, z racji niszczącego wpływu różnych środków masowego przekazu, ludzie patrzą na obcego dość często okiem podejrzliwym, szukając jakichś nadzwyczajnych, niekoniecznie pozytywnych powodów dla którego taki człowiek z aparatem się pojawia. Ja tego tutaj nie doświadczyłem, no poza dwoma drobnymi incydentami. Właściwie wszystkie moje kontakty z ludźmi stąd były fantastyczne. Zachwycałem się tym, że ludzie z tego regionu patrzą w oczy rozmawiając ze mną, mówią to co myślą, nie udają nikogo, kim nie są. Są za to bardzo tolerancyjni, nie zakładają jakichś moich złych intencji, a wręcz odwrotnie, chcą mi pomóc bo czują że ja jestem ich życiem zainteresowany. – wyjaśnił Tomasz Tomaszewski.

Autor zdjęć opowiedział również zabawne przygody dotyczące jego podróży po naszym regionie, opowiadał o niezwykłych ludziach jakich spotkał na swojej drodze. Zaprezentował kilka slajdó ze zdjęciami jaki będziemy mogli podziwiać już od 10 grudnia na wystawie w ratuszu i wkrótce także w albumie. Jeśli chcecie usłyszeć, co mówił to zapraszamy do obejrzenia transmisji konferencji na itv Wrota Podlasia.

 Tomasz Tomaszewski przybył na konferencję wraz z żoną Małgorzatą Niezabitowską, która również opowiadała o zaangażowaniu męża w ten projekt.

Na zakończenie spotkania Małgorzata Niezabitowska wręczyła Marszałkowi Województwa Podlaskiego Jarosławowi Dworzańskiemu Księga 10-lecia Polski Niepodległej, która została wydana w 2001 roku. Pan Marszałek zrewanżował się ofiarowują Pani Małgorzacie bransoletkę, a Panu Tomaszowi szalik z motywem kwadracików nawiązujących do logo Województwa Podlaskiego.

***

Wystawa fotograficzna poprzedza album promujący Województwo Podlaskie pod tym samym tytułem, który zostanie zaprezentowany podczas finisażu wystawy w białostockim Ratuszu. A już teraz zapraszamy do udziału w warsztatach oraz konkursie fotograficznym pt. „Człowiek Podlaski". Szczegóły pod banerami poniżej. Ten cykl wydarzeń w ramach wspólnego projektu światowej sławy fotografika Tomasza Tomaszewskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego ma służyć promocji naszego regionu.

Współpraca z Tomaszem Tomaszewskim rozpoczęła się w grudniu 2010 roku. Ten ceniony fotograf zgodził się zaprezentować w nieco innej, niż to było do tej pory, formie województwo podlaskie. W rezultacie urząd stał się bogatszy o 400 fotografii wraz z prawem ich wykorzystywania w celach promocyjnych, 97 spośród nich znalazło się w albumie promocyjnym „Zapewnia się atmosferę życzliwości", a z 50 powstała wystawa.

Album ukaże się jeszcze w grudniu (21.12.2011 r.) w wersji polsko-angielskiej, w nakładzie 1500 egzemplarzy. Przedmowę napisał mianowany dwukrotnie do nagrody NIKE podlaski literat Ignacy Karpowicz.

Wystawa dla zwiedzających jest udostępniona od 10 grudnia do 28 stycznia 2012 roku. W przyszłym roku planujemy pokazać ją w Brukseli, Mińsku i Grodnie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook