Dodana: 29 lipiec 2010 07:18

Zmodyfikowana: 29 lipiec 2010 07:18

Podlaska Oktawa Kultur po raz trzeci

W środę, 28 lipca w Białymstoku odbył się koncert finałowy III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Koncerty w ramach festiwalu odbywały się codziennie od 23 lipca, w Białymstoku i mniejszych miejscowościach Województwa Podlaskiego.

Na Koncert Finałowy zespoły wytypowane zostały przez Międzynarodową Radę Artystyczną. Podajemy w kolejności występowania: 

Kubańska Bandura – Krasnodarski Kraj
Gościniec – Białoruś
Grandinele – Litwa
Zespół im. Ludwika Łojasa – Polska 
Akhisar Anadolu Lisesi Halk Oyunlari Topluluğu – Turcja
Teatr Tańca Jołdyz – Tatarstan
Kazaczata – Adygeja
Drewlany – Ukraina
Polisyanka – Ukraina
Klek – Chorwacja
Islamey – Adygeja

***

Podlaska Oktawa Kultur pięknie zainaugurowana

***

Podlaska Oktawa Kultur to Festiwal prezentujący kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski, krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami, ale także wszystkimi, którzy chcą zaprezentować w ciekawy artystycznie sposób kulturę ludową swojego kraju.

- Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur jest dla nas bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ nasz festiwal został zauważony na świecie. W kalendarzu światowym IOFu (Międzynarodowa Organizacja Kultury Ludowej) - organizacji, która zrzesza organizatorów wszystkich festiwali folkloru i sztuki ludowej oraz innych przedsięwzięć muzycznych, nasz festiwal znalazł się jako jeden z dwóch festiwali z Polski. Z tego powodu otrzymaliśmy mnóstwo zapytań z różnych kontynentów – najwięcej z Europy, ale także z Afryki, Ameryki Południowej i Północnej czy Azji o możliwość udziału w naszym festiwalu. Ludzie, którzy się zainteresowali tym festiwalem znając regulamin prosili żebyśmy nie zamykali drogi, bo oni chcą też przyjechać, zobaczyć jak nasze kultury się prezentują i sami chcą również dołożyć swoją cegiełkę do tego festiwalu. Uważam, że my nie możemy się zamykać na te propozycje. To jest ogromna promocja dla Polski dla Województwa Podlaskiego i dla Białegostoku. Powinniśmy promować i pokazywać nie tylko przepiękną przyrodę, ale też wielokulturowość, o której tak dużo mówimy, a która jest ukazywana najpełniej przy realizacji wszelkich tego typu przedsięwzięć. – powiedział pomysłodawca i dyrektor festiwalu Andrzej Dyrdał.

- To dobrze, że ten festiwal się rozwija, że został zauważony, że interesują się nim nie tylko kraje sąsiednie. Białystok do tej pory nie miał wydarzenia kulturalnego takiej rangi. W ubiegłym roku Podlaska Oktawa Kultur połączona została z Kongresem Esperanto i rzeczywiście udało nam się zorganizować imprezę europejskiego, światowego formatu. Z wielu miejsc na świecie przychodziły po festiwalu gratulacje, listy, życzenia i nadzieje na to że takie festiwal odbędzie się w roku następnym. Przypomnę, że pomysłodawcą festiwalu jest dyrektor WOAKu pan Andrzej Dyrdał, mówię o tym otwarcie, ponieważ cieszę się bardzo, że mogę pracować z takimi ludźmi. – powiedział marszałek Jarosław Dworzański.

Ambicją organizatorów jest to, aby w trakcie Festiwalu zaprezentować artystyczną perfekcję i dokonania twórcze zespołów uprawiających różne gatunki muzyki i sztuki począwszy od rekonstrukcji muzyki tradycyjnej poprzez folk, jazz po muzykę klasyczną, programy charakterystyczne dla zespołów pieśni i tańca artystycznie opracowane i stylizowane oraz widowiska muzyczne.

Festiwal jest miejscem współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, tworzy też szansę uczestnikom i widzom na zapoznanie się z bogactwem kultury i tradycji Podlasia, Polski i krajów Europy Wschodniej jednocześnie ucząc tolerancji i szacunku w stosunku do odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów.

Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Zespoły, które zaprezentują się na festiwalu zostały wybrane przez Międzynarodową Radę Artystyczną, przewodniczy jej Zygmunt Ciesielski. Rada kierowała się przede wszystkim wysokimi wartościami artystycznymi zgłoszonych zespołów, a sam festiwal ma promować przede wszystkim sztukę ludową, ma być ukłonem w stronę tradycji.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Oktawy zaprezentowana zostanie kultura i dorobek artystyczny zespołów z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim mniejszościami, ale nie tylko -wystąpią bowiem m.in. zespoły z Grecji, Chorwacji, Indii, Nepalu, Bośni i Hercegowiny oraz Turcji.


Dyrektor Dyrdał zachęcał do korzystania z bogatego programu festiwalu, podkreślał, że zespoły z takich krajów jak Rosja, Ukraina czy Białoruś reprezentują bardzo wysoki poziom i nie ma wielkich różnic między amatorami i zawodowcami. Mówił, że festiwal promuje także miejscowe zespoły, pomimo, że nie reprezentują tak wysokiego poziomu. Wyjaśnił, że udział w Oktawie jest dla nich okazją do podniesienia sobie poprzeczki.
- W tym roku pojawi się Zespół ze Zbójnej z Rajbami Kurpiowskimi, ze świetną gwarą, mamy też zespół z Bociek – Klekociaki, który prezentuje rodzimy folklor i mamy znakomity zespół Ranok z Bielska Podlaskiego, który prezentuje folklor ukraiński, zaś folklor białoruski z naszego regionu będzie prezentowała Kalinka.

Wyjaśnił także, że na Oktawę przyjeżdżają nie tylko autentyczne zespoły ludowe, ale także stylizowane, szczególnie z krajów byłego Związku Radzieckiego:
- Będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć zespół z Adygeji, to jedna z Republik Kaukaskich z miasta Majkop. Grupa nosi nazwę „Islamei” i jest znakomitym zespołem zawodowym, który reprezentuje zupełnie inną kulturę i sądzę, że wyjątkowo będzie się podobał na Podlasiu. - wyjaśnił Dyrdał.

Ciesielski  zwrócił natomiast uwagę na udział zespołu Czeczenów, uchodźców zamieszkujących nasze tereny, którzy na festiwalu chcą pokazać swój niepowtarzalny folklor.

Jak widać będzie z czego wybierać. Program przedstawia się bardzo zachęcająco. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie w tej wielokulturowej palecie:

PROGRAM

23 lipca 2010 (piątek)

BIAŁYSTOK Rynek Sienny – plac miejski, 13.00
PARADA ZESPOŁÓW

BIAŁYSTOK Plac miejski przy Ratuszu, godz. 18:00
Koncert Inauguracyjny LINAGO (Litwa), ELASSONA RESEARCH ACADEMY FOLK DANCE GROUP (Grecja), KUBAŃSKA BANDURA (Kraj Krasnodarski), TEATR RADA (Białoruś), ISLAMEY (Adygeja)

ORLA Synagoga Wielka, godz. 19:00
CHANAJKI KLEZMER BAND (Polska)

SUWAŁKI Muszla koncertowa w Parku Konstytucji 3 Maja, godz. 19:00
MAX KLEZMER BAND (ACOUSTIC ACROBATS) (Polska)

24 lipca 2010 (sobota)

BIAŁYSTOK Plac miejski przy Ratuszu, godz. 18:00
ZESPÓŁ im. L. ŁOJASA (Polska), KAZACZATA (Adygeja), EVEREST NEPAL CULTURAL GROUP (Nepal), HERCEGOVAC (Bośnia i Hercegowina), MAX KLEZMER BAND (ACOUSTIC ACROBATS) (Polska), VALERIY FILIPOV i ANDRZEJ KOZŁOWSKI (Polska)

CZARNA BIAŁOSTOCKA Plac miejski, godz. 19:00
AKHİSAR ANADOLU LİSESİ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU (Turcja), ISLAMEY (Adygeja)

CIECHANOWIEC Amfiteatr w Muzeum Rolnictwa, godz. 18:00
CHABRY (Białoruś), GRANDINELE (Litwa)

GONIĄDZ Scena plenerowa nad Biebrzą, godz. 19:00
ELASSONA RESEARCH ACADEMY FOLK DANCE GROUP (Grecja), POLISYANKA (Ukraina), DREWLANY (Ukraina)

KRYPNO Hala sportowa przy ZS, godz. 18:00
GOŚCINIEC (Białoruś)

NAREWKA Amfiteatr, godz. 17:00
POLTEX (Polska), LINAGO (Litwa), RHYTHM PERFORMING ARTS (Indie)

ORLA Uroczysko „Zielony Dąb”, godz. 18:00
KLEK (Chorwacja)

SOKOLE Dom Ludowy, godz. 19:00
NOHCHO (Czeczenia/Polska), JOŁDYZ (Tatarstan)

25 lipca 2010 (niedziela)

BIAŁYSTOK Plac miejski przy Ratuszu, godz. 17:30
TEATR OBRZĘDOWY ZE ZBÓJNEJ (Polska), POLISYANKA (Ukraina), DREWLANY (Ukraina), RHYTHM PERFORMING ARTS (Indie), CHANAJKI KLEZMER BAND (Polska), MARIA POMIANOWSKA I ZESPÓŁ POLSKI (Polska)

AUGUSTÓW Błonie nad Nettą, godz. 15:00
ZESPÓŁ im. L. ŁOJASA (Polska), AKHİSAR ANADOLU LİSESİ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU (Turcja)

BIELSK PODLASKI Amfiteatr miejski, godz. 18:00
ELASSONA RESEARCH ACADEMY FOLK DANCE GROUP (Grecja), EVEREST NEPAL CULTURAL GROUP (Nepal)

DOBRZYNIEWO DUŻE Hala Sportowa przy ZSP, godz. 15:30
LINAGO (Litwa), HERCEGOVAC (Bośnia i Hercegowina)

HAJNÓWKA Amfiteatr miejski, godz. 18:00
MAX KLEZMER BAND (ACOUSTIC ACROBATS) (Polska)

KRYNKI Ośrodek Sportu i Rekreacji, godz. 16:00
NOHCHO (Czeczenia/Polska), JOŁDYZ (Tatarstan)

ŁOMŻA Kościół pw. Krzyża Świętego, godz. 13:00
VALERIY FILIPOV i ANDRZEJ KOZŁOWSKI (Polska), KUBAŃSKA BANDURA (Kraj Krasnodarski), KAZACZATA (Adygeja)

MICHAŁOWO Amfiteatr miejski, godz. 18:00
POLTEX (Polska), ISLAMEY (Adygeja), GOŚCINIEC (Białoruś)

MOŃKI Amfiteatr Miejski, godz. 16:00
KALINKA (Polska), TEATR RADA (Białoruś)

SIEMIATYCZE Amfiteatr przy Szkole Muzycznej, godz. 19:00
ČAČI VORBA (Polska)

SOKÓŁKA Plac przed kinem Sokół, godz. 14:00
GRANDINELE (Litwa), CHABRY (Białoruś), RANOK (Polska)

SUPRAŚL Dom Ludowy, godz. 17:00
KLEK (Chorwacja)

26 lipca 2010 (poniedziałek)

BIAŁYSTOK Plac miejski przy Ratuszu, godz. 18:00
POLTEX (Polska), AKHİSAR ANADOLU LİSESİ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU(Turcja), KLEK (Chorwacja), GOŚCINIEC (Białoruś), JOŁDYZ (Tatarstan), ČAČI VORBA (Polska)

BOĆKI Scena przy Urzędzie Gminy, godz. 18:00
KLEKOCIAKI (Polska), KAZACZATA (Adygeja)

GONIĄDZ Scena plenerowa nad Biebrzą, godz. 19:00
EVEREST NEPAL CULTURAL GROUP (Nepal)

HAJNÓWKA Amfiteatr miejski, godz. 18:00
ZESPÓŁ im. L. ŁOJASA (Polska)

SURAŻ Świetlica Wiejska w Rynkach, godz. 18:00
HERCEGOVAC (Bośnia i Hercegowina), RHYTHM PERFORMING ARTS (Indie)

TYKOCIN Wielka Synagoga, godz. 18:00
KUBAŃSKA BANDURA (Kraj Krasnodarski), VALERIY FILIPOV i ANDRZEJ KOZŁOWSKI (Polska)

27 lipca 2010 (wtorek)

BIAŁYSTOK Plac miejski przy Ratuszu, godz. 17:00
CHABRY (Białoruś), NOHCHO (Czeczenia/Polska), KLEKOCIAKI (Polska), RANOK (Polska), KALINKA (Polska)

TYKOCIN Wielka Synagoga, godz. 18:00
MAX KLEZMER BAND (ACOUSTIC ACROBATS) (Polska)

28 lipca 2009 (środa)

BIAŁYSTOK Plac miejski przy Ratuszu, godz. 17:30 Koncert Finałowy
Zespoły wytypowane przez Międzynarodową Radę Artystyczną

Zobacz więcej informacji o zespołach.

Przeczytaj tekst Zygmunt Ciesielski z katalogu poświęconego tegorocznej POK.

Strona Festiwalu

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook