Dodana: 23 luty 2009 09:38

Zmodyfikowana: 23 luty 2009 09:38

Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok – Jubileusz 30-lecia Pierwszego Startu Balonu w Białymstoku

Nazwa zgłoszenia: Jubileusz 30-lecia Pierwszego Startu Balonu w BiałymstokuProducent/Wykonawca: Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok

Opis zgłoszenia: Od 4 do 7 września 2008 roku trwały obchody jubileuszu 30–lecia Pierwszego Startu Balonu w Białymstoku. W ramach uroczystości odbyły się:
- Konferencja prasowa
- II Międzynarodowe Mistrzostwa Podlasia Balonów na Ogrzane Powietrze (startowało 11 balonów, wykonano 6 lotów, w których rozegrano 10 konkurencji)
- Start 2 balonów gazowych (ostatni start balonu gazowego w Polsce odbył się w 1998 roku)
- Poczta balonowa – pierwszy raz w historii Białegostoku przesyłki pocztowe zostały dostarczone balonem gazowym (rok wcześniej odbyła się pierwsza w historii Białegostoku okolicznościowa poczta balonowa przewieziona balonem na ogrzane powietrze)
- Start sterowca (po raz pierwszy w Białymstoku)
- I Podlaski Pościg Samochodów i Motocykli Retro za Balonem
- Dwa pokazy nocne balonów pod Pałacem Branickich i pod Teatrem im. A.Węgierki
- Konferencja historyczno-lotnicza „Od startu balonu do lotu w kosmos” (wśród prelegentów m.in.: gen. Mirosław Hermaszewski, dr Jacek Szczepański)
- Wystawa fotograficzna i pokaz zdjęć Wiktora Wołkowa „Z lotu ptaka”.


Klub Balonowy Białystok powstał w 1975 roku. W 2005 roku obchodził 30 – lecie istnienia. Zorganizowane wtedy Balonowe Mistrzostwa Polski – imprezę o najwyższej randze zawodniczej w Polsce. Również ubiegły rok wiązał się z niezwykle ważnym dla białostockich aeronautów faktem. We wrześniu 2008 r. upłynęło bowiem dokładnie 30 lat od pierwszego startu balonu gazowego w Białymstoku.


Obchody 30-lecia pierwszego startu balonu w Białymstoku odbyły się niesamowicie widowiskowo. W pierwszych dniach września Białystok, jako jedyne miasto w Polsce stał się prawdziwą stolicą balonową.  Była to jedyna impreza tego typu w Europie. Wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się o początkach lotnictwa oraz o kosmosie, była również okazja do wysłania kartki okolicznościowej pocztą balonową, a także możliwość zobaczenia wszystkich rodzajów aerostatów. Balony na ogrzane powietrze pilotowane były przez polskich pilotów, balony gazowe przez niemieckich i rosyjskich, natomiast sterowiec pilotowali Litwini. Obchody zostały zakończone pięknym hasłem „Niech żyje Polsko-Litewsko-Rosyjsko-Niemiecka przyjaźń”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook